views
Warto ubezpieczyć swoje mieszkanie lub dom od włamania, a także od zniszczenia.
Dlatego przychodząc do banku można zapytać o niektóre z ubezpieczeń. Jednym z tych, o które klienci pytają najczęściej to ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, zniszczenia czy skutków włamania, lub rzeczy tak prozaicznych jak od zalania mieszkania czy spalenia części lub całości instalacji elektrycznej. Zawierając umowę ubezpieczenia trzeba pamiętać o kilku sprawach – składka na ubezpieczenie może być o kilkanaście procent niższa, jeśli posiadamy drzwi antywłamaniowe i okna, przez które trudno wejść do mieszkania. Również posiadanie instalacji alarmowej obniży wysokość składki.
Co do wysokości ubezpieczenia – sami decydujemy, na ile chcemy ubezpieczyć swój majątek w domu. Jaka jest wartość rzeczy, które teoretycznie mogą stać się łupem złodzieja, a jaka wartość przedmiotów, które mogłyby zostać przez niego zniszczone w czasie rabunku (np. drzwi czy okna). Trzeba jednak pamiętać, że w razie gdyby do włamania faktycznie doszło, trzeba będzie udowodnić inspektorowi z firmy ubezpieczeniowej, że dane przedmioty faktycznie były w naszym posiadaniu. Co do sprzętu elektronicznego – warto więc trzymać rachunki, albo chociaż instrukcje obsługi w bezpiecznym miejscu (tak, żeby nie mogłyby się zniszczyć). To pomoże nam później udowodnić, że sprzęt o danej wartości mieliśmy w domu. Umowy ubezpieczenia na posiadane dzieła sztuki czy kosztowną biżuterię trzeba w zasadzie spisać oddzielnie. Jeśli nie są to jednak unikaty, wystarczy przetrzymywać ich zdjęcia lub również rachunki nabycia – jeśli takie istnieją.
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest indywidualną sprawą posiadacza mieszkania – nie jest wymagane przez bank, nawet jeśli to bank pożyczył pieniądze na kupno mieszkania. Samego mieszkania czy domu ukraść przecież nie można. Bank, który kredytuje zakup nieruchomości poprosi jednak o inne ubezpieczenie – od zniszczenia mieszkania, rozumianego jako pożar lub zawalenie budynku, w którym mieszkanie się znajduje. Inaczej mówiąc – ubezpieczamy mury przed zniszczeniem. Praktycznie każdy bank, który pożycza pieniądze na mieszkanie, wymaga takiego
Przeczytaj również:
- Z bankiem na zakupach używanego samochodu na raty
- Co oznacza dla mnie podwyżka stóp procentowych lub zmiana oprocentowania kredytu/pożyczki
- Co dla mnie oznacza przekroczenie terminu spłaty kredytu na karcie kredytowej?
- Dlaczego koszty mojego kredytu nie zależą tylko ode mnie?
- Co sprawia, że mój kredyt tyle kosztuje?
Komentarze
0 comment