views
Choć ilość instytucji chętnych do udzielenia kredytu konsolidacyjnego nie brakuje, warto już na wstępie wyznaczyć sobie kilka czynników, które pozwolą ograniczyć ich liczbę do kilku, najlepiej trzech, czterech. W poszukiwaniach pomocne mogą okazać się prywatne znajomości bądź różnego rodzaju porównywarki. Istnieje ponadto kilka rzeczy, o których przyszły kredytobiorca nie zdaje sobie sprawy bądź nie traktuje z należytą uwagą, a które mogą mieć kluczowy znaczenie przy wyborze kredytu.
Pierwszym z nich jest okres kredytowania. W zależności od powodów, które sprawiły że klient zainteresował się kredytem konsolidacyjnym, będzie dążył do zoptymalizowania okresu trwania kredytu. Jeżeli znajduje się w dołku finansowym, zechce wydłużyć okres trwania kredytu, co z kolei zaowocuje zmniejszeniem kwoty miesięcznej raty. Jeżeli po prostu, pragnie uporządkować swoje finanse, powinien sięgnąć po opcję, umożliwiającą mu płynne spłacanie kredytu, bez wywierania negatywnego wpływu na swoje finanse. W jednym i drugim przypadku, warto sprawdzić, na ile miesięcy maksymalnie można wziąć kredyt.
Okres kredytowania to jedno, jednak niemniej ważna jest maksymalna kwota kredytu. Jej wysokość będzie uzależniona od kilku czynników, takich jak obecne zarobki oraz wysokość aktualnego obciążenia. Choć nie ma ograniczeń, co do ilości kredytów wchodzących w skład konsolidacji, warto pamiętać, że pewnych kredytów po prostu nie opłaca się brać w konsolidację. Chodzi przede wszystkim o kredyty brane na specjalnych zasadach, z bardzo niskim oprocentowaniem.
W związku z oprocentowaniem kredytu, należy pamiętać, że jego wysokość jest w znacznej mierze uzależniona od wcześniej podjętych zobowiązań. Sprawa może się dodatkowo skomplikować w wyniku dodatkowych świadczeń, które instytucja oferuje. Czy obsługa rachunku jest w cenie? Czy kredyt konsolidacyjny wzięty w tym samym banku w którym wcześniej posiadało się rachunek uprawnia do pewnych bonusów? Warto się o te rzeczy dopytać, albowiem nie zawsze niższe oprocentowanie wiąże się z niższymi kosztami.
Pozostaje jeszcze jedna, dla wielu osób bardzo kontrowersyjna kwestia. Prowizja od kredytu. Obecnie nie uchodzi za nic niezwykłego, jednak banki i organizacje poza bankowe podchodzą do tego tematu bardzo różnie. Po pierwsze, warto wiedzieć, że wysokość prowizji waha się od zera do kilku procent. Może to być zatem trzy procent lecz równie dobrze sześć. Wysokość prowizji jest oczywiście różna, w zależności od wysokości kwoty kredytu. Część instytucji oferuje tak zwaną „prowizję 0%”, jednak przed wybraniem danej oferty warto dokładnie ją zlustrować. Często bywa bowiem tak, że brak prowizji odbija się na wyższym oprocentowaniu. Niezależnie zatem od oferty, kredytobiorca i tak będzie musiał zapłacić za możliwość otrzymania kredytu. Pozostaje jednak kluczowe pytanie, ile będzie go kredyt kosztował?
Przymierzając się do wyboru kredytu konsolidacyjnego, bądź jakiegokolwiek innego kredytu, należy pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Wszystko należy mierzyć pod własne siły, zamiary i możliwości tak, by stosunek zysków i strat był korzystny dla kredytobiorcy. Dochody, sytuacja finansowa, plany na przyszłość. Celem konsolidacji jest zapewnienie klientowi chwili oddechu, dać mu możliwość przemyślenia obecnych działań, poprawienia ich tak, by przyniosły mu wymierne, lepsze skutki. W przypadku kredytów nie ma niczego gorszego jak pośpiech. Szybka, nieprzemyślana decyzja, brak właściwie przeprowadzonej analizy rynku, bez porównania kluczowych ofert, doprowadzi najpewniej do wyboru jednej z wielu ofert, a nie tej najlepszej. Nie pośpiech, a zdrowy rozsądek i przemyślana decyzja powinny decydować o wyborze takiego, a nie innego rozwiązania.
Przeczytaj również:
- Plusy i minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej
- Wszystko co powinieneś wiedzieć o wypłacie
- Jak nasz stosunek do pieniędzy wpływa na nasz stosunek do samych siebie?
- Ubezpieczenie domu, czyli jak poprawnie podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową
- Jak zostać akcjonariuszem, czyli wszystko o inwestowaniu w akcje
Komentarze
0 comment