Co pokazuje igła kompasu?
Co pokazuje igła kompasu? Jądro Ziemi budują metale. Wewnątrz naszej planety jest tak gorąco, że metale te są w stanie płynnym. Jądro, a właściwie jego ruch wywołany obrotowym ruchem Ziemi, jest źródłem magnetycznych właściwości naszej planety.

Pole magnetyczne Ziemi ma ogromny wpływ na nią, jej mieszkańców oraz zachodzące na niej zjawiska. Magnetosfera, bo tak nazwano ziemskie pole magnetyczne, chroni Ziemię i jej mieszkańców przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Można powiedzieć, że igła kompasu reaguje na magnes, którym jest Ziemia. Wiemy, że dwa takie same bieguny magnesu przyciągają się, a różne - odpychają. Igła w kompasie to także maty magnes i w ziemskim polu magnetycznym zachowuje się „przepisowo", czyli... ustawia się odwrotnie do biegunów magnetycznych Ziemi. Północny biegun strzałki kompasu pokrywa się z... południowym biegunem magnetycznym naszej planety. Okazuje się, że północny biegun magnetyczny a północny biegun geograficzny to dwa różne miejsca!

Dlaczego więc mówimy, że kompas pokazuje północ? Ponieważ bieguny magnetyczne Ziemi leżą odwrotnie niż geograficzne.

Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że bieguny geograficzne Ziemi nie pokrywają się z jej biegunami magnetycznymi. Igła kompasu nie wskazuje nam serca Arktyki, czyli geograficznego bieguna północnego. Dlatego tak trudno go zdobyć.

Na dodatek bieguny magnetyczne stale wędrują - tylko w ciągu ostatnich 170 lat przesunęły się o ponad 1000 km. Zamieniają się również miejscami. Na szczęście dzieje się to bardzo rzadko - w ciągu ostatnich trzech milionów lat taka zamiana miała miejsce około 10 razy.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!