views
Drugą co do wielkości rzeką świata jest Nil o długości 6 671 km. Co ciekawe, na jednym ze swoich odcinków w porze suchej Nil prawie znika z powierzchni Ziemi. Traci połowę wody przez parowanie, przepływając przez kompleks bagien.
Nie wszystkie rzeki zdążają do morza. Okawango to afrykańska rzeka, która... nie ma ujścia! Swój bieg kończy zabagnioną deltą na pustyni. Bagna Okawango są schronieniem wielu gatunków zwierząt - w tym ponad 4 tys. samych ptaków. To zabawne, ale tutejsze Iwy, w odróżnieniu od swoich krewniaków, chętnie... pływają!
Rzeki zmieniają krajobraz: przenoszą z miejsca na miejsce piasek i glebę, drążą koryta w skalach, budują wyspy. Największy na świecie kanion rzeźbi w skalach od ponad 340 min lat rzeka Kolorado w Ameryce Północnej. Przełom ma dzisiaj 445 km długości, 30 km szerokości i około 1,5 km głębokości. W Polsce jest wprawdzie dużo mniejszy, ale na pewno nie mniej piękny kanion - przełom Dunajca.
Zdarza się, że rzeka... znika zupełnie! To zjawisko jest częste w obszarach krasowych, gdzie woda drąży w wapiennych skałach podziemne korytarze i jaskinie. Woda, która przesącza się latami przez skały, tworzy przedziwne konstrukcje - zwieszające się ze stropu korytarza czy jaskini stalaktyty i wolniej narastające na dnie - stalagmity.
Komentarze
0 comment