9 najodważniejszych filmów o dojrzewaniu
9 najodważniejszych filmów o dojrzewaniu
Postanowiliśmy przypomnieć sobie filmy, w których dorastanie jest pokazane z innej perspektywy, często bez złudzeń, jako najtrudniejszy okres naszego życia. Zobaczcie naszą top dziewiątkę najodważniejszych filmów o dojrzewaniu.

Filmy o dojrzewaniu

9.Co gryzie Gilberta Grape'a, reż. Lasse Hallström, 1993 - Gilbert Grape nie jest amerykańskim nastolatkiem z Beverly Hills. Mieszka w małym miasteczku w stanie Iowa. Jego ojciec powiesił się w piwnicy i od tego czasu chłopak opiekuje się swoją rodziną: chorobliwie otyłą matką, upośledzonym bratem i dwiema siostrami. Poruszający dramat, w którym zabłysły jednocześnie trzy wschodzące gwiazdy Hollywoodu: Johnny Depp, Leonardo Di Caprio i Juliette Lewis.

8. Carrie, reż. Brian De Palma, 1975 - Ekranizacja książki Stephena Kinga z Sissy Spacek i żółtodziobym Johnem Travoltą. 17-letnia Carry White nie ma łatwego życia. W domu prześladuje ją chora psychicznie matka, a w szkole rówieśnicy widzą w niej pryszczatego kozła ofiarnego. W finale dramat psychologiczny o napięciach i lękach dojrzewania zamienia się w prawdziwy horror.

7. Piknik pod wiszącą skałą, reż. Peter Weir, 1975 - Uczennice elitarnej szkoły średniej wybierają się na piknik w walentynki roku 1900. Podczas wyprawy trzy z nich wraz z opiekunką znikają bez śladu. „Piknik pod wiszącą skałą” to film z tajemnicą. Można oglądać go kilka razy, za każdym razem nasuwa inne rozwiązanie zagadki!

6. Przekleństwa niewinności, reż. Sofia Coppola, 1999 - Taki debiut nie zdarza się często. Na jego sukces składa się błyskotliwy scenariusz oparty na książce Jeffreya Eugenidesa oraz elektryzująca muzyka Air. Trzeba było jednak talentu Sofii Coppoli, żeby przekonująco poprowadzći historię, która rozpoczyna się od samobójstwa 13-letniej dziewczynki.

5. Slumdog - Milioner z ulicy, reż. Danny Boyle, 2008 - Danny Boyle dokonał cudu. Nakręcił niskobudżetowy film o dzieciach w Bombaju, który zebrał 10 nominacji do Oscara. Jest w „Slumdogu” niezwykła świeżość. Boyle połączył mit pucybuta-milinoera z estetyką kina bollywoodzkiego, wstrząsnął, zamieszał i stworzył miksturę, która jest filmową ambrozją. Kto nie widział, ten trąba.

4. Galerianki, reż. Katarzyna Rosłaniec, 2009 - Najgłośniejszy polski debiut ostatnich lat. O niebezpiecznych związkach gimnazjalistek, które prostytuują się w galeriach handlowych. Reżyserce udało się przekonująco i bez płycizn opowiedzieć o świecie dorastających dziewczyn, dla których fajny ciuch i nowy telefon komórkowy to synonimy „życia na poziomie”. Obecnie reżyserka pracuje nad filmem o dzieciach, które mają dzieci. Kto wie, może umieścimy go na tej topliście za rok?

3. Stowarzyszenie Umarłych Poetów, reż. Peter Weir, 1989 - Pieśń pochwalna indywidualizmu. John Keating (genialny Robin Williams), ekscentryczny nauczyciel próbuje ożywić skostniałą atmosferę elitarnej szkoły dla dorastających chłopaków, ale nieopatrznie podpala dynamit, który zabija. Klasyka z nerwem.

2. Persepolis, reż. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi, 2007 - Ekranizacja autobiograficznego komiksu Marjane Satrapi - pamiętnika z dzieciństwa przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. „Persepolis” udowadnia, że film animowany bez żadnej taryfy ulgowej może opowiedzieć historię równie skomplikowaną jak tradycyjny pełnometrażowy dramat. Proste i poruszające.

1. Dzieciaki, reż. Larry Clark, 1995 - Swojego czasu “Dzieciaki” były najostrzejszym obyczajowo filmem dostępnym dla szerokiej widowni. Larry Clark nie miał oporów, żeby pokazać naturalistyczne sceny seksu „dzieciaków” bez zabezpieczenia. Młodzi bohaterowie (głównie naturszczycy) nie chodzą do szkoły, wciągają dragi jak mentosy, a wirusem HIV zarażają się jak grypą. Zdania krytyki były podzielone. Jedni oglądali ten film jako przykład niepotrzebnej brutalizacji kina, inni dostrzegali w nim wręcz moralitet. Warto wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, szczególnie, że problemy „Dzieciaków” są zaskakująco aktualne.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!