views
Regularne podcinanie
Najważniejszym zabiegiem, któremu powinno się poddawać włosy co najmniej co pół roku, jest obcinanie ich. Jeśli końcówki włosów są suche lub rozdwojone, wtedy jedynym ratunkiem oraz wstępem do właściwej pielęgnacji jest skrócenie ich. Pozwala to na utrzymanie włosów, a szczególnie ich końcówek, w idealnym stanie. Częściej powinno obcinać się włosy półdługie i długie, ponieważ są najbardziej narażone na uszkodzenie i rozdwajanie ich końcówek. Ocierają się bowiem o ramiona i przez to niszczą szybciej niż krótkie włosy.
Ochrona przed uszkodzeniami
Zbyt częste używanie chemicznych preparatów do koloryzacji, stylizacji czy rozjaśniania powoduje, że kocówki włosów zaczynają się rozdwajać i stają się suche. Aby temu zaradzić należy najlepiej zrezygnować lub znacznie ograniczyć korzystanie z tego typu środków. Ponadto nie wolno włosów zbyt energicznie szczotkować (szczególnie gdy są mokre), układać i wiązać, a także suszyć z bliskiej odległości gorącym powietrzem suszarki oraz zbyt często używać urządzeń do stylizacji. Włosy, a szczególnie ich końce, łatwo w trakcie takich mechanicznych zabiegów uszkodzić.
Kosmetyki
Bardzo istotne w odpowiedniej pielęgnacji końcówek włosów jest regularne ich nawilżanie. Nawet osoby z włosami przetłuszczającymi się mogą mieć zbyt suche końce włosów. Jedynie część włosa, znajdująca się najbliżej cebulki, jest nawilżana przez naturalne sebum, które produkuje skóra głowy. Natomiast końcówki należy chronić przed utratą wilgoci poprzez stosowanie na nie odpowiednich odżywek nawilżających oraz przynajmniej raz w tygodniu intensywnie nawilżającej maski. Bardzo dobrze w roli odżywek nawilżających sprawdzają się oliwa z oliwek, naturalny olej kokosowy, olejek rycynowy lub masło shea. Wystarczy jeden z tych specyfików na godzinę lub dwie pozostawić wmasowany w końce włosów, następnie umyć je szamponem, a na koniec kroplę jedwabiu w płynie wetrzeć w mokre włosy.
Suplementy diety
Nawet odpowiednie odżywianie może znacznie poprawić wygląd końcówek włosów i zapobiec ich rozdwajaniu. Dieta powinna być bogata w witaminy z grupy B, witaminę H czyli biotynę, witaminy C,A, E i PP, a także aminokwasy cystyny, miedzi, cynku i żelaza. Większość tych składników można znaleźć w popularnych suplementach diety, których zażywanie wzmacnia włosy. W ich składzie najczęściej znajdują się wyciągi ze skrzypu polnego, będącego źródłem krzemu (wzmacnia strukturę włosa) oraz pokrzywy, która zawiera cenne składniki mineralne i witaminy.
Przeczytaj również:
- Jak farbować siwe włosy naturalnie w domu?
- Jak rozjaśnić brwi wybielaczem w domu
- Jak nawilżyć oraz zregenerować suche włosy? Przyczyny wysuszania włosów.
- Jak zmyć farbę z włosów i powrócić do naturalnego koloru - domowymi sposobami.
- Jak uzyskać białe włosy w domu - krok po kroku
- 7 najlepszych szamponów do włosów kręconych
Komentarze
0 comment