Czy do każdej kolizji trzeba wzywać policję? Kiedy nie trzeba wzywać policji do wypadku? Kiedy potrzebna policja na miejscu kolizji?
Czy do każdej kolizji trzeba wzywać policję? Kiedy nie trzeba wzywać policji do wypadku? Kiedy potrzebna policja na miejscu kolizji?
W przypadku kolizji drogowej na miejscu zdarzenia nie zawsze potrzebna jest policja. Kiedy należy wzywać funkcjonariuszy, a kiedy jest to niepotrzebne, licząc na odszkodowanie z ubezpieczenia Kolizja drogowa to nic przyjemnego. Nikt nie chce znaleźć się w tej sytuacji, ale rzeczywistość sprawia, że stłuczki przydarzają się wielu kierowcom. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak należy zareagować.

Odpowiedni zestaw działań pomoże nam w skupieniu się na rozwiązaniu problemu, a nie na tym, aby się denerwować zaistniałą sytuacją.Wielu uczestników ruchu drogowego zastanawia się, w jakich sytuacjach konieczne jest wezwanie policji na miejsce wypadku, a kiedy takie działanie jest zbytnią nadgorliwością i tylko niepotrzebnie wydłuża i komplikuje rozwiązanie problemu.

Jeśli chodzi o wzywanie policji na miejsce kolizji, to z pewnością należy to zrobić w sytuacji, kiedy nasze auto jest kredytowane albo leasingowane. Pojawienie się policji sprawia, że sytuacja nabiera znamion formalności i ułatwia ewentualne dochodzenie roszczeń wobec ubezpieczyciela. Jest to istotne w obliczu naszych kredytodawców i leasingodawców.

Przeczytaj: Które opony bardziej opłaca się kupić: nowe czy używane?

Inną sytuacją, w której wezwanie policji jest konieczne, jest ta, w której żaden z uczestników nie poczuwa się do winy z spowodowanie kolizji. No cóż - niemal każdemu wydaje się, że jeździ dobrze i nie popełnia błędów. Wzywamy policję zwykle wtedy, kiedy sprawca (w naszym mniemaniu) nie chce podpisać oświadczenia o winie. Kolejna sytuacja to nieczytelne dokumenty, które sprawiają wrażenie podrobionych. Wtedy nie ma co negocjować z drugim uczestnikiem zdarzenia, tylko warto od razu należy wezwać policję.
Policja będzie niezbędna także wtedy, kiedy uczestnik kolizji lub jej sprawca jest pod wpływem środków odurzających lub jest pijany. Jeżeli coś takiego zauważymy, to należy działać natychmiastowo i dzwonić na komendę.
Są jeszcze dwie sytuacje, w których nie obędzie się bez wezwania policji. Pierwsza to brak ubezpieczenia OC u sprawcy/uczestnika kolizji. Bez OC nie możemy liczyć na ewentualne odszkodowania. Poza tym brak OC jest niezgodny z polskim prawem. Druga sytuacja to problemy zdrowotne uczestników. Chodzi tu o rany, uszkodzenia ciała, a nawet śmierć.

Przeczytaj: Jak ładować akumulator całkowicie rozładowany?

Podsumowując, po policję nie trzeba dzwonić przy każdej kolizji. Jeśli uczestnicy kolizji się porozumieją, to nie jest ona potrzebna. W wyżej wymienionych przypadkach obecność policji jest jednak więcej niż wskazana - jest niezbędna.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!