Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy, aby nie skrócić jego żywotności.
Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy, aby nie skrócić jego żywotności.
Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy? Aby nie skrócić żywotności akumulatora podczas ładowania należy zastosować się do kilku porad.

Prąd ładowania nie powinien  przekraczać 1/10 pojemności ładowanej baterii, choć w awaryjnej sytuacji oczywiście nie sposób się do tej zasady zastosować. Przy pożyczaniu prądu jest on dużo wyższy.

Napięcie ładowania pod koniec procesu nie powinno przekraczać 14,4-14,5 V w przypadku zwykłego akumulatora i 14,9 V w przypadku akumulatora AGM.

Akumulator głęboko rozładowany może pozostać „niezauważony” przez mniej wyrafinowane ładowarki. Należy użyć dobrego mikroprocesorowego prostownika z funkcją ładowania pustego akumulatora lub automatycznego rozpoznawania pustego akumulatora.

Akumulator głęboko rozładowany „najzdrowiej" ładować bardzo powoli - ładowarki z odpowiednią funkcją potrzebują na to nawet 2-3 dni.

Akumulatora nie wolno pozostawić zbyt długo podłączonego do ładowarki wywołującej gazowanie elektrolitu (pojawia się ono w końcowej fazie ładowania, gdy napięcie ładowania przekracza 14,4 V) - to może spowodować „spłynięcie" płyt. Można natomiast pozostawić na dowolny okres podłączoną ładowarkę automatyczną z funkcją impulsowego podtrzymywania napięcia - to dla baterii jest bardzo zdrowe.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!