Jak zachować się podczas jazdy, aby uniknąć wypadku.
Jak zachować się podczas jazdy, aby uniknąć wypadku.
Podczas jazdy samochodem może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji: można wpaść w poślizg, mogą pojawić się na drodze dzikie zwierzęta.... Jak zachować się w takich sytuacjach? Jak poprawnie wyjść z poślizgu? Czy poduszka powietrzna może być niebezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Uważaj na aquaplaning

Aąuaplaning to rodzaj poślizgu, zjawisko polegające na tym, że opony samochodu ślizgają się po warstwie wody, a nie po asfalcie - szczególnie kiedy jadąc bardzo szybko, wpadasz w głęboką kałużę. Podczas ulewy nie trzeba nawet wjeżdżać w kałużę, by to nastąpiło. Łatwo stracić wtedy panowanie nad kierownicą. Jeśli zdarzy ci się aąuaplaning, nie hamuj. Wciśnij sprzęgło i pozwól się samochodowi toczyć, aż koła odzyskają przyczepność.

Wyjdź z poślizgu na lodzie i śniegu

 Nie wpadaj w panikę. Nie wciskaj hamulca. Zdejmij nogę z gazu i skręć kierownicę w tę samą stronę, w którą ześlizguje się tył auta. Dopiero gdy wrócisz do właściwego kierunku jazdy, możesz - bardzo delikatnie - nacisnąć pedał hamulca.

Wyprostuj się w fotelu, by poduszka powietrzna nie zrobiła Ci krzywdy

 Największym ryzykiem doznania obrażeń pod wpływem uderzenia poduszką powietrzną obarczeni są ci kierowcy, którzy pochylają się zbytnio nad kierownicą. Oprzyj plecy wygodnie o oparcie fotela i nie garb się. Zachowaj odległość co najmniej 25 cm od kierownicy i zawsze (!) zapinaj pas bezpieczeństwa.

Zminimalizuj skutki zderzenia

Widzisz, że z naprzeciwka jedzie na ciebie inny samochód. Może coś odwróciło uwagę jego kierowcy albo, co gorsza, zasnął za kierownicą. Co robić? Zamrugaj długimi światłami i włącz sygnał dźwiękowy, by zwrócić jego uwagę. Jedź jak najbliżej prawej strony swojego pasa (jak najdalej od tego, którym odbywa się ruch w drugą stronę). Jeśli nadjeżdżający z przeciwka nie reaguje, maksymalnie wyhamuj, po czym skręć z drogi w prawo (nie w lewo!). Nawet jeśli będzie ci groziło zderzenie ze znakiem drogowym lub innym obiektem, nie przejmuj się - przynajmniej nie jest to rozpędzony pojazd.

Uważaj na dzikie zwierzęta

Co roku w Polsce dochodzi do wielu kolizji ze zwierzętami. Niektóre z nich kończą się tragicznie dla kierowców i pasażerów samochodu. Zderzenie z dużym zwierzęciem (łoś, dzik, sarna) jest niezwykle groźne. Zdecydowanie zmniejsz prędkość, jadąc przez obszary leśne, zwłaszcza gdy podróżujesz na granicy dnia i nocy. To pora, gdy zwierzęta przemieszczają się do lub z miejsc żerowania. Gdy na drogę wybiegnie niewielkie zwierzę (zając, kuna itd.) i nie masz możliwości zahamowania, lepiej się z nim zderzyć, niż gwałtownym manewrem doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i uderzenia w drzewo lub inny samochód. Warto zamontować na zderzaku specjalne gwizdki (dostępne w sklepach motoryzacyjnych) emitujące ultradźwięki, które odstraszają zwierzęta.

Jeśli utknąłeś w zaspie, zachowaj spokój

 Unikaj nadmiernego wysiłku i wychłodzenia organizmu. Jeśli nie jesteś w stanie odkopać auta saperką lub jeśli panuje śnieżyca, pozostań w samochodzie. Nie opuszczaj go, chyba że pomoc widoczna jest w odległości mniejszej niż 100 m. Włącz światła awaryjne lub odpal flarę. W dzień zawiąż na antenie jaskrawą szmatkę, by auto było lepiej widoczne. Raz na godzinę włączaj silnik na 10 minut, by ogrzać wnętrze, ale nie spalić całego paliwa. Sprawdź, czy rura wydechowa nie jest zatkana śniegiem. Uchyl nieco szybę od zawietrznej strony. Owiń się kocem, najlepiej razem z drugą osobą, by nie wychłodzić organizmu. Nie zasypiaj, a jeśli w samochodzie jest więcej osób, dopilnuj, by przynajmniej jedna czuwała.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!