Kiedy używać świateł mijania, przeciwmgielnych, postojowych i długich.
Kiedy używać świateł mijania, przeciwmgielnych, postojowych i długich.
Art. 51. prawa o ruchu drogowym na terenie RP tak opisuje zasady użycia oświetlenia w po-jeździe:
2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1)    pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2)    do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3)    pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

(...)

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza".

Od 2008 r. na terenie RP jazda na światłach mijania lub światłach do jazdy dziennej jest obowiązkowa przez całą dobę w ciągu całego roku. Pozostaje jeszcze wyjaśnić kwestię tylnych świateł przeciwmgłowych. Są nagminnie nadużywane i oślepiają kierowców jadących z tyłu. Używajmy ich zgodnie z przepisami, tylko w warunkach ograniczonej widoczności (mgle), gdy widoczność spada poniżej 50 m.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!