Kiedy zmieniać opony sezonowe? Przy jakiej temperaturze zmieniać opony na zimowe?
Kiedy zmieniać opony sezonowe? Przy jakiej temperaturze zmieniać opony na zimowe?
Poważnym błędem popełnianym przez część kierowców, jest bezrefleksyjna wymiana opon na podstawie dat w kalendarzu. Ustalenie terminów na końcówkę jesieni i początek wiosny może wydawać się intuicyjny, ale trzeba wziąć pod uwagę, że opony letnie i zimowe przeznaczone są do jazdy w różnych temperaturach.

Kalendarz nie jest wyznacznikiem

 Te zaś, biorąc pod uwagę coraz częstsze anomalie pogodowe, potrafią zacząć rosnąć lub spadać w niezbyt przewidywalnych terminach.

Który moment jest najlepszy na zmianę?

Zasadniczo opony letnie powinny być stosowane, gdy średnia dobowa temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni. Rzecz w tym, że „średnia” to pojęcie mylące w dni, w których amplituda dziennych i nocnych wskazań termometru są duże. Warto to brać pod uwagę i decydować się na wymianę, gdy w dzień będzie cieplej o jeszcze kilka stopni.

Przeczytaj: Które opony bardziej opłaca się kupić: nowe czy używane?

O różnicach temperatur należy pamiętać także w sytuacjach, gdy co prawda w mieście opony letnie stały się już czymś oczywistym, ale wybieramy się na wycieczkę w tereny wiejskie. Na dużych, otwartych przestrzeniach, w wietrzną noc, można spotkać się ze sporym ochłodzeniem. Jeszcze bardziej jest to odczuwalne w przypadku wyjazdu w góry (również na terenie osłoniętym).

Dlaczego to takie ważne?

W niskich temperaturach nawet niewielka wilgoć może powodować problemy na drodze – zwłaszcza, ze przy gruncie temperatura jest nieco inna niż w powietrzu. Opony zimowe są lepiej przystosowane do jazdy w takich warunkach.

Gdzie szukać opon zimowych i letnich?

Najlepiej w dużych sklepach internetowych, gdzie dostępny asortyment jest nie tylko tańszy, ale też większy. W niektórych z nich, można zaopatrzyć się w szersze lub węższe zamienniki opon – w niektórych sytuacjach sprawdzające się lepiej od ich standardowych odpowiedników.

Przeczytaj: Poradnik: kiedy zmienić opony na letnie

Ciekawostka na zakończenie

Warto zauważyć, iż w niektórych państwach istnieje prawny obowiązek stosowania opon zimowych w konkretnych miesiącach. Co więcej, są kraje – między innymi nasz południowy sąsiad, czyli Czechy – w których na niektórych, oznakowanych na tą okazję drogach, opony zimowe są obligatoryjne.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!