Komisy samochodowe czy serwisy aukcyjne? Gdzie warto kupić samochód?
Komisy samochodowe czy serwisy aukcyjne? Gdzie warto kupić samochód?
Planujesz kupić samochód używany i szukasz bezpiecznej oferty? Czy warto odwiedzić komisy samochodowe, czy lepiej przeszukać serwisy aukcyjne?

Rynek samochodów używanych daje nam ogromne możliwości. Wiadomo jednak, że zakup samochodu używanego niesie za sobą ryzyko- auto może mieć ukryte wady, być powypadkowe, albo porysowane z każdej strony i polakierowane przez kiepskiego fachowca. Jeśli trafimy na taki egzemplarz, zamiast radości z własnych czterech kółek, czekają nas kłopoty. Jak się przed tym uchronić? Czy w poszukiwaniu samochodu lepiej odwiedzić komisy samochodowe czy przejrzeć ogłoszenia osób prywatnych?

Przeczytaj również: Konto bankowe dla dziecka - Uczymy dziecko oszczędzać!

Panuje przekonanie, że samochody w komisach są kradzione, klepane, byle jak naprawiane, żeby tylko sprzedać klientowi, a potem niech on się martwi. Nic bardziej mylnego. Właściciele komisów samochodowych, w myśl przepisów Kodeksu Cywilnego, są profesjonalistami. Mają obowiązek bardzo dokładnie sprawdzić, czy samochód, który biorą w komis, nie jest uszkodzony, czy nie pochodzi z kradzieży. Niedopełnienie tych obowiązków może spowodować odpowiedzialność odszkodowawczą komisanta wobec nabywcy samochodu. Sprzedaż komisową regulują nie tylko przepisy Kodeksu Cywilnego, lecz także ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Na tej podstawie komisy samochodowe odpowiadają za niezgodność towaru z umową, niezależnie od tego, czy ich właściciel wiedział o wadzie i czy on, względnie zlecający sprzedaż, ponosi jakąkolwiek winę. Komisant nie odpowiada za niezgodność towaru z umową w przypadku, gdy kupujący o tej niezgodności wiedział. W związku z tym reklamowanie widocznej gołym okiem rysy na drzwiach samochodu nie ma żadnego sensu. Reklamacja będzie również bezzasadna, jeśli kupujący zgłosi ją po upływie dwóch miesięcy od stwierdzenia wady.

Przeczytaj również: Czym jest zlecenie stałe oraz jak z niego skorzystać?

Jeśli zauważymy, że samochód kupiony w komisie ma ukryte wady, możemy żądać nieodpłatnej naprawy, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Nie można jednak odstąpić od umowy, jeśli niezgodność towaru z umową jest nieistotna (np. uszkodzenie akumulatora w samochodzie).

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli kupujemy samochód u osoby prywatnej. Jeśli w umowie znalazł się zapis, że sprzedawca wyłączył odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne, dochodzenie naszych praw będzie bardzo trudne. Nie oznacza to jednak, że sprzedawca w ogóle nie odpowiada za wady kupionego przez nas samochodu. Możemy dochodzić swoich praw z tytuły niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy. Możemy też próbować udowodnić, że sprzedawca o wadzie samochodu wiedział, ale ją zataił. W takim przypadku wyłączenie rękojmi nie będzie skuteczne.

Przeczytaj również: Jak najszybciej dokonać przelewu i wypłaty w banku?

Komisy samochodowe mają jeszcze jedną przewagę nad osobami prywatnymi sprzedającymi auto. Bardzo często ich właściciele pomagają nam załatwić wszystkie formalności związane z zakupem samochodu- od kredytu, poprzez ubezpieczenie, na dodatkowej gwarancji skończywszy. Niekoniecznie są to najlepsze oferty dostępne na rynku, ale korzystając z nich na pewno oszczędzimy mnóstwo czasu.

 

Przeczytaj także:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!