Jak dobrze i mądrze dobrać hosting?
Jak dobrze i mądrze dobrać hosting?
- Aby wybudować dom, trzeba mieć kawałek ziemi. Podobnie jest z internetem. By zaistnieć w sieci niezbędny jest stabilny hosting stanowiący fundament, na jakim wspiera się współczesny internet – uważa Teresa, kierownik działu marketingu i PR, która opublikowała raport o rynku hostingowym w Polsce.

Z obszernej analizy, dowiedzieć się można nie tylko, w jakich firmach warto posiadać hosting, ale także na co zwracać uwagę, podczas poszukiwań serwera, który ma utrzymać naszą domenę. Porady te z pewnością przydadzą się osobom, które dopiero przymierzają się do stworzenia własnej stron w sieci lub początkującym e-biznesmenom. Co oprócz transferu i przestrzeni dyskowej, na które głównie zwracamy uwagę -  ważne jest jeszcze w hostingu?

- Ważną charakterystyką hostingu jest fizyczne położenie komputera udostępniającego witrynę WWW. Z przyczyn dość oczywistych użytkownicy w Polsce będą mieli większy komfort surfowania po witrynie hostowanej w Warszawie niż hostowanej w Pekinie – twierdzi Teresa i dodaje, że pierwszym krokiem, aby dobrać hosting do własnych potrzeb, trzeba dobrze określić do czego ma on nam służyć. Od tego należy koniecznie zacząć.
Potencjalny klient firmy hostingowej powinien dokładnie sprecyzować swoje wymagania przed podjęciem decyzji o zakupie usługi. – Po pierwsze warto określić przybliżoną miesięczną ilość użytkowników odwiedzających witrynę. Jeżeli użytkownik startuje od zera z niewielkim blogiem, wymagania odnośnie transferu danych nie będą wyśrubowane. Jeżeli natomiast planem są przenosiny aktywnego portalu, warto wybrać ofertę z nielimitowanym miesięcznym transferem danych – radzą specjaliści.

Kolejną kwestią jest wybór serwera posiadającego odpowiednią ilość dostępnego miejsca na dysku. Jeżeli planujemy umieszczać na witrynie dużą ilość zdjęć, filmów lub innych multimediów, warto pokusić się o obszerny magazyn danych. Do prostego blogu bądź też strony firmowej wystarczy zwykle kilka gigabajtów danych. Pamiętajmy, że sam szkielet strony (system CMS lub pliki kodu HTML, PHP i skryptów) nie zajmuje wiele i raczej nie warto brać ich pod uwagę podczas określania wymaganej przestrzeni dyskowej.

Bardzo ważną sprawą jest też zestaw oprogramowania, jakie posiada serwer, który chcemy wydzierżawić. Najpopularniejszym systemem operacyjnym instalowanym na tego typu komputerach jest Linux. Dzieci Windowsa, a więc osoby, które  nie miały nigdy w życiu z tym systemem do czynienia, nie powinny jednak obawiać się. W przypadku serwerów wirtualnych, a więc najprostszych w obsłudze,  znajomość tego systemu najczęściej nie jest do niczego potrzebna.

Każdy hostingodawca wyposaża serwer w użyteczny i prosty w obsłudze panel. Wszystko po to, by ułatwić klientowi życie. Z Linuksem do czynienia mają na co dzień administratorzy serwerów dedykowanych – oczywiście ci, którzy wybiorą ten system do zarządzania swym serwerem. Dane jednak pokazują, że jest on wybierany najczęściej – ze względu na to iż jest darmowy, ale też i wydajny. Dla przeciętnego inwestora, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z hostingiem i zdecyduje się na prosty w obsłudze serwer wirtualny, ważne jest jednak oprogramowanie, jakie  uruchomione jest na systemie serwera.

- Przed wyborem usługodawcy należy sprawdzić, jakie skrypty można uruchamiać na serwerze oraz z jakiej bazy danych można korzystać. Najpopularniejszym wyborem użytkowników jest tandem PHP/MySQL. Pozwala on tworzyć zarówno proste, jak i rozbudowane witryny oparte o systemy zarządzania treścią (CMS). Jeśli chodzi o PHP, to warto sprawdzić wersję języka. Zbyt stara lub zbyt nowa instalacja może nie współpracować poprawnie z oprogramowaniem, jakie chcemy wykorzystać na witrynie WWW – radzi Teresa.

Podobnie sprawa wygląda z systemem zarządzania bazami danych. Kupując hosting pamiętajmy o tym, by zwrócić także uwagę na ilość baz możliwych do utworzenia na własnym serwerze oraz ich rozmiar. Im ich więcej, tym więcej domen wymagających użycia baz danych (a obecnie każdy cms takiej bazy wymaga) będziemy mogli zamieścić na dzierżawionym serwerze.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!