Jak czekolada wpływa na organizm? Która czekolada zdrowsza? Mleczna czy czarna
Jak czekolada wpływa na organizm? Która czekolada zdrowsza? Mleczna czy czarna
Miłośniczki czekolady, czujcie się usprawiedliwione! Według najnowszych badań dla naszego zdrowia korzystna jest nawet czekolada mleczna. Jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko zawału serca.


Jedzenie do 100 g czekolady dziennie obniża ryzyko chorób serca i udaru mózgu – poinformowali brytyjscy naukowcy. To wnioski płynące z 12-letnich badań, którym poddano blisko 21. tys. osób. Badacze z University of Aberdeen poinformowali o swoich odkryciach w połowie czerwca na łamach czasopisma „Heart”. Jak się okazuje, pozytywne wnioski odnoszą się zarówno do czekolady gorzkiej, jak i mlecznej.

Jak wynika z badań, osoby, które jedzą od 16 do 100 g czekolady dziennie, w porównaniu do tych, które nie jedzą jej w ogóle, są o 14 proc. mniej narażone na choroby serca, a o 23 proc. na udar mózgu. W dużej mierze taka zależność wynika z dużej zawartości flawonoidów, czyli naturalnych antyoksydantów. Kakao obniża ciśnienie krwi, poprawia przepływ krwi do mózgu i sprawia, że płytki krwi są mniej podatne na krzepnięcie, co ostatecznie zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Brytyjscy naukowcy przy interpretacji wyników zalecają jednak ostrożność. Do tej pory korzyści wynikających z regularnego spożywania czekolady dopatrywano się w dużej zawartości flawonoli. Większość badanych sięgała jednak głównie po czekoladę mleczną. Stąd wniosek, że wpływ na zdrowie układu krążenia mają także kwasy tłuszczowe i wapń. Jako że badaczom nie udało się do końca ustalić związku przyczynowo-skutkowego, zamierzają swoje testy uzupełnić.

Bez względu na obecne i kolejne doniesienia badaczy z Aberdeen, nie zapominajmy o tym, by w całym swoim łakomstwie nie wybierać produktów czekoladopodobnych. Podczas zakupów należy zwracać uwagę na zawartość kakao – im jest ona wyższa, tym czekolada skuteczniejsza w działaniu.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!