Jak zbudować basen w ogrodzie
Jak zbudować basen w ogrodzie
Aby zbudować basen w ogrodzie, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu oraz zapoznać się z ofertą materiałów i urządzeń potrzebnych do budowy oraz utrzymania basenu. Na rynku istnieje ogromna różnorodność zarówno wzorów i rozmiarów gotowych niecek basenowych, jak i materiałów potrzebnych do konstrukcji własnego basenu.

 

Jeśli dobrze zapoznamy się z tajnikami budowy basenu w ogrodzie i wybierzemy optymalny dla naszych oczekiwań oraz warunków rodzaj basenu, z pewnością posłuży on nam na długie lata.

  • Wybór basenu
    Zanim zaczniemy budować basen w ogrodzie, musimy poznać i sprecyzować nasze oczekiwania co do konstrukcji, biorąc pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto zastanowić się nad rozmiarem i wielkością basenu oraz ilością czasu i pieniędzy, jakie zamierzamy poświęcić na jego budowę oraz utrzymanie. Wielkość i kształt basenu zależne są głównie od ilości miejsca dostępnego w ogrodzie. Jeśli nasz ogród jest niewielki, najlepszym wyborem jest basen o kształcie okrągłym. Przy dużych ogrodach możliwości wyboru projektu basenu w większym stopniu zależą od naszej wyobraźni. Basen powinien znajdować się w miejscu nasłonecznionym i możliwie odosobnionym – jeśli chcemy uniknąć wścibskich spojrzeń. W pobliżu nie powinno być dużych drzew – będą tworzyć cień, a liście zanieczyszczą wodę. Poza tym, rozrastające się korzenie w przyszłości mogą uszkodzić konstrukcję. Jeśli chodzi o rodzaj terenu, na którym chcemy zbudować basen, dostępna obecnie oferta materiałów i narzędzi pozwala na konstrukcję niezależnie od typu gruntu w naszym ogrodzie.
  • Budowa basenu
    Możemy zakupić gotową formę niecki basenowej lub zbudować własną nieckę betonową pokrytą ceramiką. Druga możliwość jest bardziej czasochłonna i kosztowniejsza, jednak baseny wykonane w ten sposób są zdecydowanie trwalsze. Przy budowie basenu betonowego, najpierw należy wykopać w ziemi czworokątny otwór, mając na uwadze przyjęty przez nas projekt oraz głębokość niecki. Przy każdym z boków budujemy ściankę z cegieł, którą pokrywamy siatką. Następnie budujemy kolejne ścianki tak, aby utworzyć podwójny mur, który wypełnimy betonem. Kiedy beton wyschnie, tynkujemy każdą ścianę basenowej niecki. Jeśli interesują nas dodatkowe elementy basenu, jak na przykład schody, jest to odpowiedni moment na ich budowę. Kiedy beton jest już suchy, malujemy całe wnętrze niecki produktem zapewniającym nieprzemakalność (przeznaczonym specjalnie dla basenów), a następnie wykładamy płytkami ceramicznymi według wzoru i koloru, który najbardziej nam odpowiada.
  • Wyposażenie i utrzymanie
    Właściwe utrzymanie i pielęgnacja basenu w ogrodzie wymagają zamontowania odpowiedniego wyposażenia. Niezbędnymi urządzeniami są pompy i filtry, które zapewnią wodzie świeżość. W zależności od upodobań można włączyć do budowy basenu w ogrodzie również instalację urządzenia podgrzewającego wodę. Konieczne jest regularne czyszczenie basenu – istnieje cała gama środków dezynfekujących przeznaczonych do stosowania w basenach, których używanie jest wskazane w zależności od potrzeb. Należy pamiętać o konieczności opróżnienia basenu ogrodowego z wody na okres zimowy. Aby uniknąć zanieczyszczenia wody i nie dopuścić do jej wyziębiania, warto nad basenem w ogrodzie zainstalować pokrywę.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!