Bezpieczny komputer - 5 porad pozwalających zabezpieczyć komputer
Bezpieczny komputer - 5 porad pozwalających zabezpieczyć  komputer
Konieczne jest podjęcie rozsądnych środków w celu ochrony komputera przed licznymi zagrożeniami napotykanymi obecnie w Internecie. Powinno to być stosunkowo proste dla każdego, kto może korzystać z komputera, a w tym artykule znajdziesz wiele wskazówek, które pomogą Ci to zrobić.

W Internecie nie ma nic za darmo

 Kiedy na ekranie pojawiają się informacje na temat darmowych programów oszczędzających zużycie monitorów, myślisz, że właśnie tego ci trzeba? Wydają się zupełnie niegroźne, a w rzeczywistości wprowadzają do twojego komputera programy szpiegowskie. Kiedy łączysz się z Internetem, przekazują dane na temat twoich sieciowych upodobań, zakupów czy zainteresowań. Nie dość, że kradną poufne informacje, to jeszcze bardzo spowolniają pracę komputera.

Przeczytaj umowę licencyjną

 Jeszcze tylko kliknięcie na „Akceptuję” i „darmowy” program jest twój. Większość ludzi robi to, nie czytając końcowych postanowień umowy licencyjnej. To tak jak podpisanie kontraktu w ciemno. Jeśli przeczytasz umowę, dowiesz się, że „opłatą” za program oszczędzający monitor jest zainstalowanie w twoim komputerze programu szpiegującego.

Uzbrój komputer w programy ochronne

 Uwaga! Jeśli do komputera podłączony jest Internet, pamiętaj o zainstalowaniu sprawdzonych, wiarygodnych programów ochronnych. Dodatkowy wydatek na dobrej jakości programy zapewni bezpieczeństwo twojemu komputerowi. Dwie najlepsze firmy to „Norton” i „McAfee”. Każda z nich sprzedaje pakiety zawierające program antywirusowy, firewall (zapora sieciowa, zabezpieczenie przed intruzami), spyware blocker (blokuje i usuwa programy szpiegujące) oraz program antyspamowy, który odnajduje w poczcie internetowej potencjalnie niebezpieczne czynniki. Dopiero po ich zainstalowaniu można bezpiecznie korzystać z komputera.

Podłącz ruter

 Jeśli komputer jest podłączony do Internetu bezpośrednio poprzez DSL lub kabel, to można powiedzieć, że znajduje się w polu rażenia wroga - staje się bezbronnym celem. Oznacza to, że każdy haker, używając programu skanującego, może zlokalizować otwarte porty protokołu internetowego (IP) i wykraść twoje osobiste dane, wprowadzić wirusa lub dostarczyć SPAM. Jest to możliwe, gdyż komputer nie jest chroniony. Aby zmienić sytuację, kup ruter - niewielkie, podobne do modemu urządzenie, które przekazuje informacje między kablem lub telefonem a małą siecią komputerów. Nawet jeśli masz w domu tylko jeden komputer i nie zamierzasz stworzyć sieci, wydatek na ruter zatrzaśnie drzwi przed wszystkimi potencjalnymi hakerami. Po podłączeniu najpierw szerokopasmowego rutera, a następnie rutera do modemu, komputer staje się niewidoczny. Hakerzy mogą teraz do woli szukać dojścia do niego - jedyne, co znajdą, to twój ruter, przez który nie uda im się przeniknąć, gdyż wszystkie porty będą zamknięte.

Zabezpiecz bezprzewodową sieć

 Użytkownicy kilku komputerów odkrywają zalety bezprzewodowej sieci domowej (do stworzenia takiej sieci potrzebny jest ruter). Należy jednak pamiętać o problemach, jakie się z tym wiążą. Podobnie jak wszystkie inne urządzenia współpracujące z komputerami, instalacja bezprzewodowego rutera jest łatwa.

Wkładasz wtyczkę do gniazdka i już możesz swobodnie surfować po Internecie. Bez wywiercenia nawet jednego otworu w ścianie! Wiele osób jest tak zachwyconych, że na tym poprzestają. Pamiętaj jednak, że jeśli ty możesz korzystać z Internetu, to inni też mogą; każda osoba przechodząca obok twojego domu może wprowadzić wirusa lub otworzyć strony pedofilskie. Niektórzy prawnicy uważają, że właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań są prawnie odpowiedzialni za bezpieczeństwo ich prywatnych sieci. Ochrona domowej, bezprzewodowej sieci komputerowej

nie jest trudna. Postępuj zgodnie ze wskazówkami instrukcji instalacji i obsługi rutera. Na ogół pierwszym krokiem jest włączenie przeglądarki internetowej i wpisanie ciągu cyfr (twój adres IP, który w większości wypadków jest następujący: 192.168.1.1).

Nie spowoduje to otwarcia strony internetowej, ale tylko ustawień rutera. Kliknij przycisk „Bezprzewodowy”, a następnie zakładkę „Bezpieczeństwo”. Postępuj zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami dotyczącymi wprowadzenia hasła dostępu. Teraz twoja domowa sieć bezprzewodowa jest bezpieczna.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!