Co trzeba wiedzieć wymieniając okna.
Co trzeba wiedzieć wymieniając okna.
Co trzeba wiedzieć wymieniając okna, czyli 3 WAŻNE RZECZY, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy się ma stare okna i planuje ich wymianę

Zastanów się, zanim wymienisz okna

 Kupno nowych okien, wbrew temu, do czego pragną nas przekonać ich producenci, niekoniecznie musi prowadzić do oszczędności. Niektóre firmy zapewniają, że zmniejszenie opłat za energię może nawet sięgać 35%. Wymiana starych okien na nowe, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, przynosi co prawda pewne korzyści (zależne od wielkości domu i jego położenia względem stron świata), ale cała inwestycja zwróci się dopiero po latach. Czy to się opłaca?

Harvey M. Sachs, zajmujący się zawodowo ekonomią przedsięwzięć związanych z oszczędnością energii, twierdzi, że w większości gospodarstw domowych okna są przyczyną utraty 15% ciepła. Wynika z tego, że nawet po zainstalowaniu bardzo szczelnych okien, o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej, oszczędność może wynieść najwyżej 15%. Inwestycja raka przy obecnych cenach nośników energii budzie się amortyzowała przez wiele lat. Wymiana okien jest kwestii) indywidualnych preferencji i na pewno ma duży wpływ na wygląd domu, ale istnieje też inne., tańsze sposoby poprawy jego bilansu energetycznego.

Uszczelnij stare okna Uzupełnienie wykruszonego kitu i założenie uszczelek to najbardziej efektywne sposoby naprawy starych okien. Wypełnienie szpar nie tylko zapobiegnie wpadaniu zimnego powietrza i podniesie temperaturę w domu, ale także sprawi, że piec centralnego ogrzewania nie będzie musiał działać na maksymalnych obrotach. Oto kilka porad, w jaki sposób uszczelnić okna:

- Od wewnątrz domu szczeliny między framugą a ścianą najprościej jest wypełnić uszczelniaczem akrylowym.  Jest niedrogi i łatwy do nanoszenia. Potrzebna do tego będzie jednak ręczna wyciskarka. Kosztuje ona niewiele i służyć nam będzie przez wiele lat. Tubę z uszczelniaczem umieszcza się w wyciskarce, odcina końcówkę stożkowej dyszy i wyciskając wypełnia szczelinę masą. Po nałożeniu palcem namydlonym lub zamoczonym w płynie do mycia naczyń wygładza się spoinę, aby zyskała estetyczny wygląd. Od zewnątrz domu zamiast uszczelniacza akrylowego powinniśmy użyć uszczelniacza polimerowego lub silikonu budowlanego. One lepiej zniosą działanie deszczu i słońca.

- Uszczelki z gąbki różnią się między sobą jakością, grubością, no i oczywiście ceną. Przyklej uszczelkę między dolną częścią framugi a ramą okna, a także i w innych nieszczelnych miejscach, przez, które wpada do środka zimne powietrze. Nie będzie to duży wydatek.

Zabezpieczenie okien przed silnym wiatrem

 Najtańszym sposobem zabezpieczenia okien jest oklejenie ich plastikową folią termozgrzewalną (można ją przykleić za pomocą suszarki do włosowi. Koszty z tym związane można zmniejszyć, jeśli kupi się rolkę przezroczystej folii i przyklei ją taśmą dwustronnie przylepną.

Minusami takiego rozwiązania jest brak możliwości otwarcia okna i konieczność montażu folii co roku. Oszczędności mogą jednak zrekompensować niewygody. Innym rozwiązaniem jest dodatkowa cieniutka powłoka na szybie okiennej. W produkcji takich powłok nastąpił w ostatnich latach duży skok technologiczny - nie odklejają się ani nie pękają jak kiedyś. Latem odbijają promienie słoneczne i zapobiegają nagrzewaniu się wnętrz, zimą zaś zatrzymują ciepło w pomieszczeniach.

Kupując okna, dokonaj właściwego wyboru

Nie daj się nabrać na tanie oferty; prawdopodobnie za kilka lat znowu staniesz przed konieczności.| wymiany okien. Starannie dobierz typ okna do swoich potrzeb. Tylko okna oznaczone symbolem  CE lub znakiem budowlanym  B spełniają wymogi Unii Europejskiej dotyczące energooszczędności.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!