Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe to popularny i praktyczny gadżet. Podobnie jak okulary, należy je dobrać do swojej wady wzroku i według swoich preferencji. Zanim kupisz soczewki, dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dobierz soczewki u optometrysty

Soczewki, podobnie jak okulary, nie mogą być dobierane na własną rękę. To, że znamy rodzaj wady wzroku i parametry noszonych szkieł okularowych nie oznacza, że bez trudu dobierzemy soczewki kontaktowe. Wybór na oko może tylko zaszkodzić – spowodować podrażnienie oczu a nawet doprowadzić do pogłębienia wady wzroku. W celu dobrania odpowiednich soczewek, powinniśmy wybrać się do optometrysty. Po zbadaniu wzroku, określi on wartość korekcyjną soczewek i ich krzywiznę, odpowiadającą kształtowi rogówki oka. Prawidłowe określenie tego ostatniego parametru jest niezwykle ważne, ponieważ od niego zależy, czy soczewka będzie idealnie przylegała do oka. Podczas wizyty dowiemy się także jak prawidłowo zakładać soczewki i o nie dbać. Optometrysta doradzi nam także, jaki rodzaj soczewek będzie dla nas odpowiedni – tygodniowe czy miesięczne, miękkie czy twarde, sferyczne czy toryczne.

Na wizytę kontrolną powinniśmy umówić się po 2 tygodniach używania soczewek. Jeśli wystąpią podrażnienia lub wyczujemy dotkliwy dyskomfort, powinniśmy poinformować o tym specjalistę. Absolutnie nie należy zmieniać soczewek na własną rękę, nawet gdy znamy ich parametry. Soczewki różnych marek, mimo takich samych oznaczeń krzywizny, mogą znacznie różnić się komfortem noszenia.

Przeczytaj:  Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Poinformuj lekarza o swojej chorobie

Jeśli cierpimy na cukrzycę, ciężką alergię, nadczynność tarczycy, jaskrę, zespół suchego oka lub każdą inną chorobę powodującą problemy ze wzrokiem, koniecznie poinformujmy o tym specjalistę. Może się okazać, że nasze schorzenie wykluczy możliwość noszenia soczewek. Powinniśmy także poinformować go o posiadanym rodzaju wady wzroku. Optometrysta dobierze wtedy odpowiedni typ szkieł. Astygmatykom zaleca się soczewki toryczne, dla osób mających problemy z akomodacją oka przepisuje się soczewki progresywne, krótko- i dalekowidzom najczęściej poleca się soczewki sferyczne.

Tygodniowe czy miesięczne?

Obecnie najpopularniejszym rodzajem soczewek kontaktowych są soczewki do systematycznej wymiany. Mogą być jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, półroczne, kwartalne lub roczne. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, możemy sami zasugerować podczas wizyty u optometrysty, jaki rodzaj soczewek preferujemy. W przypadku soczewek krótkoterminowych (tygodniowych i miesięcznych), które są mniej trwałe niż soczewki długoterminowe, należy pamiętać o ich odbiałczaniu, czyli dezynfekcji za pomocą specjalnego płynu do soczewek. Pomaga on oczyścić ich powierzchnię z białka, lipidów, bakterii, grzybów i pierwotniaków.

Przeczytaj:  Jak poprawnie kupić okulary słoneczne?

Twarde czy miękkie?

Pod względem twardości soczewki kontaktowe dzielą się na miękkie i twarde. Soczewki miękkie wykonane są z hydrożelu i zawierają do 75% wody. Dzięki temu są lekkie i praktycznie niewyczuwalne. Lepiej niż twarde przylegają do powierzchni oka, dlatego trudniej je zgubić. Niestety większa zawartość wody w soczewce powoduje gorsze przepuszczanie tlenu, dlatego powinny być noszone przez krótki okres oraz regularnie czyszczone. Do miękkich soczewek należą jednodniowe, tygodniowe i miesięczne. Zalecane są osobom uprawiającym sport, chcącym zakładać soczewki okazjonalnie lub nosić je przez krótki czas.

Soczewki twarde są znacznie trwalsze niż miękkie i lepiej przepuszczają tlen. Trudniej za to dopasowują się oka i łatwiej mogą wypaść (są przyczepione tylko obrzeżami). Na początku mogą powodować duży dyskomfort, lecz po około dwóch tygodniach niemiłe uczucie zalegania czegoś w oku znika. Soczewki twarde polecane są osobom chcącym nosić soczewki przez długi czas oraz mających na astygmatyzm, zespół suchego oka, stożek rogówki i inne schodzenia okulistyczne.




 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!