Jak pozbyć się kreta z ogrodu
Jak pozbyć się kreta z ogrodu
Kret w ogrodzie uważany jest za utrapienie, a wręcz szkodnika, bo podkopuje rośliny i psuje trawniki. Kret potrafi dziennie wykopać korytarze o długości 13 m, nad­ miar ziemi wyrzuca na zewnątrz, tworząc kop­ ce w zastraszającym tempie i najmniej spodziewanych miejscach. Na szczęście krety są wrażliwe na nieprzy­jemne zapachy i dud­niące dźwięki. Można to wykorzystać, by odstraszyć zwierzę­ ta i sprawić, by nasz ogród stał się dla nich nieatrakcyjny.

Metody dźwiękowe

• Najprostszy odstraszasz stworzymy z butelek po napojach zatkniętych na wbitych w ziemię patykach. Dobrze jest ponacinać butelki i odgiąć prostopadle paski plastiku, które zadziałają jak skrzydła wiatraka. Wiatr będzie obracał butelkami, czyniąc przy tym hałas. Będzie on się przenosił w głąb ziemi jako nieprzyjemne dla krecich uszu dudnienie.

• W sklepach ogrodniczych dostępne są zasilane energią słoneczną odstraszacze dźwiękowe (kosztują od ok. 40 zł/4 szt.). Wbija się je w ziemię przy grządkach czy na trawniku, a one stale emitują dudniące dźwięki.

Metody zapachowe

• Poza sezonem w krecich korytarzach można umieszczać skórki cytrynowe lub ząbki czosnku.

•    Gdy będziemy miały dostęp do czarnego bzu, warto sporządzić z niego gnojówkę, zalewając 1 kg liści I owoców 10 i wody. Odstawia się je na 5-6 dni, po czym wlewa do krecich korytarzy.

•    Sposobem jest też posadzenie roślin, których zapachu krety nie lubią (aksamitki, bazylia, czosnek).

Czy kret jest pod ochroną?

Ten mały drapieżnik Jest objęty częściową ochroną gatunkową. Zgodnie z prawem nie można go zabijać, można natomiast odstraszać lub przenieść z ogrodu w inne miejsce.

Co prawda ochrona ga­tunkowa jest ograniczona w ogródkach, ogrodach i szkółkach, ale warto się do niej stosować i posta­ rać się pozbyć tych stwo­rzonek w humanitarny sposób.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!