Jak zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem?
Jak zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem?
Jak zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem? W przypadku ślubu z obcokrajowcem formalności jest więcej, ale można je szybko dopełnić.

Decydując się na ślub w Polsce, potrzebny jest:

-    dowód osobisty

-    odpis aktu urodzenia

-    pisemne oświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

Są to takie same dokumenty, wymagane przy każdym ślubie cywilnym w Polsce.

Obywatel innego państwa, potrzebuje następujące dokumenty:

-    odpis aktu urodzenia (musi być przetłumaczony wyłącznie przez tłumacza przysięgłego)

-    paszport

-    zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa (dokument wydaje właściwy organ w kraju partnera lub przedstawicielstwo dyplomatyczne).

Podczas ceremonii zawarcia małżeństwa cywilnego, przysięga składana jest w obu językach. Chcąc skorzystać z tłumacza, musimy sami o to zadbać i ustalić szczegóły z urzędnikiem Stanu Cywilnego.

Decydując się na ślub kościelny lub konkordatowy, możemy napotkać dodatkowe przeszkody. Jeśli partner jest tego samego wyznania, musimy odbyć nauki przedmałżeńskie, dokładnie jak w przypadku każdego ślubu kościelnego. Jeśli jednak partner został ochrzczony, ale nie przyjął komunii lub bierzmowania, musi te sakramenty przyjąć. W parafii można dowiedzieć się jak to zrobić i w jakim terminie. W sytuacji gdy jedna z osób jest wyznania rzymskokatolickiego a druga innego lub niewierząca, można zdecydować się na ślub mieszany. Wtedy osoba niewierząca pomija słowa „tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący” oraz zobowiązuje się, że nie będzie utrudniać współmałżonkowi praktykowania wiary i zgadza się na wychowywanie dzieci w wierze katolickiej.

Jeśli ślub ma odbyć się za granicą wymagane są następujące dokumenty:

—    poświadczenie zameldowania

—    zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa (wydawane przez Urząd Stanu Cywilnego)

—    akt urodzenia

—    paszport

W tym przypadku również trzeba przetłumaczyć dokumenty wyłącznie przez tłumacza przysięgłego. Biorąc ślub za granicą trzeba dokładnie dowiedzieć się jak wyglądają formalności, czy dokumenty muszą być uwierzytelnione przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ponieważ każdy kraj może regulować te przepisy nieco inaczej.

Bardzo istotna jest ważność dokumentów wydawanych przez Urząd Stanu Cywilnego, która trwa tylko 3 miesiące.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!