views
Jak zwykle zacznę od opowieści z życia wziętej. Przyznam się szczerze – na moim ostatnim urlopie wpadłam! Nie bez przyczyny mówi się, że szewc bez butów chodzi… Mając kartę do konta oferującego „darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie” (*bez żadnych gwiazdek!), za każdą wypłatę dopłacałam ponad 100 PLN z własnej kieszeni. Jak to możliwe, że ja, osoba na co dzień związana z finansami, dałam się nabrać? #shame
Dlaczego warto wypłacać gotówkę z zagranicznych bankomatów?
Wypłacanie pieniędzy z bankomatów to przede wszystkim wygoda. Nie wyobrażam sobie, żeby brać ze sobą całą gotówkę na trzytygodniowy wyjazd. Zapewne często stresowałabym się tym, że je gdzieś zgubię, ktoś mi je ukradnie, a na każdym spacerze trzymałabym kurczowo torebkę i kontrolowała jej zawartość – czy aby na pewno portfel jest na swoim miejscu etc. Dlatego w każdą podróż zabieram ze sobą tylko część gotówki (np. 500 EUR, bo bez trudu mogę wymienić je w każdym kantorze), którą noszę w saszetce na biodrach lub szyi jak prawdziwy turysta. Zapewne nie wyglądam z nią zbyt seksownie, ale przynajmniej moje pieniądze są zawsze przy mnie i wiem, że są bezpieczne podczas przemieszczania się, np. z jednej wyspy na drugą.
Po kilku dniach gotówka się jednak kończy, pędzę więc do bankomatu, by wypłacić kolejną część. Zrobiłam tak również podczas wyjazdu do Tajlandii. Na klawiaturze tajlandzkiego bankomatu wybrałam kwotę 15 000 THB, co po przeliczeniu na kalkulatorze walutowym VISA dało 1 648 PLN. Musiałam zapłacić dodatkowe 220 THB, czyli obowiązkową prowizję operatora bankomatu (na tę opłatę byłam przygotowana, bo dowiedziałam się o niej przed przyjazdem). Po kilku godzinach sprawdziłam stan swojego konta w aplikacji mobilnej. Z konta zniknęło mi aż 1 777,50 PLN. Po odjęciu od tego prowizji bankomatu, zostało jeszcze nadprogramowe 105 zł. Oczywiście liczyłam się z kosztami przewalutowania, ale dlaczego były one takie wysokie?
Jakie opłaty pobrano z mojego konta? Dlaczego moje konto zostało nazwane darmowym, a doradca w oddziale banku zapewniał mnie, że nie obowiązują mnie żadne dodatkowe opłaty poza przewalutowaniem?
Przeczytaj: Jak oraz gdzie pożyczyć małe pieniądze dla firmy
Jakie koszty obowiązują podczas wypłat z zagranicznego bankomatu?
Wypłacając środki z bankomatu za granicą, zwróć uwagę na kilka opłat. Należą do nich:
1. Koszty prowizji ustalone przez operatora bankomatu (tzw. surcharge)
Ta informacja zawsze jest jawna, ponieważ rozpoczynając transakcję w obcym bankomacie, na jego ekranie pojawi się informacja o wysokości prowizji pobieranej przez operatora. Oczywiście nie w każdym państwie i nie w każdym bankomacie taka prowizja będzie obowiązywać.
2. Prowizja za wypłatę gotówki z zagranicznego bankomatu
Zazwyczaj jest to ok. 3–4 proc. wartości wypłacanej kwoty. Przed wyjazdem potwierdź to jeszcze, sprawdzając dokładnie tabelę opłat i prowizji, lub przedyskutuj problem z przedstawicielem swojego banku. Stawki różnią się też w zależności od tego, jaka instytucja wydała kartę płatniczą – Visa czy MasterCard.
3. Prowizja za przewalutowanie transakcji
To nic innego, jak opłata związana z przeliczeniem wypłacanej kwoty z waluty, w jakiej została wypłacona na walutę rozliczeniową karty. Jej wysokość waha się w granicach od 1 do nawet 6,5 proc. kwoty.
4. Spread walutowy
Jest to prowizja wliczona w kurs waluty. Kursy walutowe stosowane przez organizację płatniczą Visa dostępne są pod tym adresem, a przez MasterCard tutaj. Znajdują się tam kalkulatory walutowe, dzięki którym możesz przeliczyć kurs waluty w określonym dniu.
Przeczytaj: Skąd wziąć pieniądze na biznes?
Trochę się tych opłat nazbierało, prawda? W moim przypadku miało miejsce podwójne przewalutowanie. Organizacja płatnicza przeliczyła moją wypłaconą kwotę z THB na walutę rozliczeniową, czyli USD. Dopiero później bank przeliczył USD na PLN po swoim kursie. Podwójne przewalutowanie oznacza podwójne koszty. Można tego uniknąć, nabywając w banku kartę, dla której walutą rozliczeniową będzie PLN. Visa lub MasterCard będzie wówczas przeliczała wysokość transakcji bezpośrednio na naszą polską walutę.
Jaki jest z tego wniosek? Nie wszystko, co określane jest jako darmowe, rzeczywiście takie jest. Przed wyjazdem zagranicznym zapoznaj się dokładnie z taryfą opłat i prowizji twojego banku, a na miejscu staraj się wypłacać większe kwoty i korzystać z bankomatów bezprowizyjnych (chociaż nie wszędzie takie się znajdują).
Przeczytaj także:
- Gra Avatar: Frontiers of Pandora (2023) - Czy warto zagrać/kupić grę? Recenzja
- Film Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa (2023) - Gdzie obejrzeć cały film online • Recenzja
- Gra Tekken 8 (2024) - Czy warto zagrać/kupić grę? Recenzja
- Film Argylle - Tajny szpieg (Argylle) 2024 - Gdzie obejrzeć cały film online • Recenzja
- Film Baby boom czyli Kogel Mogel 5 (2024) - Gdzie obejrzeć cały film online • Recenzja
Komentarze
0 comment