Wszystko co powinieneś wiedzieć o negocjowaniu warunków zatrudnienia.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o negocjowaniu warunków zatrudnienia.
Jeżeli szukasz pracy musisz nauczyć się poprawnie negocjować warunki pracy. Zapoznaj się z 4 poradami specjalistów właśnie na temat negocjowania warunków pracy oraz pakietu płacowego

Poproś o skonkretyzowanie warunków, nim przyjmiesz ofertę

 Nie przyjmuj pracy, zanim nie otrzymasz konkretnego, pełnego pakietu wynagrodzenia, nawet jeśli pensja wydaje sic atrakcyjna. Czasami firmy oferują wysokie zarobki ponieważ oszczędzają na świadczeniach dodatkowych. Pamiętaj, że twoje wynagrodzenie to pakiet, którego pozapłacowe elementy mogą stanowić nawet 40%. Jeśli będziesz musiał pokrywać koszty dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (dodatkowej opieki medycznej) we własnym zakresie i płacić miesięcznie 300 zł za parking, może się okazać, ze sama pensja wcale nie jest zadowalającym wynagrodzeniem.

Przy negocjowaniu zarobków wskazany jest rozsądek

 Żądaj takiej płacy (pakietu wynagrodzeniowego) na jaką we własnym mniemaniu zasługujesz, ale w odniesieniu do płacy rynkowej. Zbyt wygórowane oczekiwania mogą przekreślić twoje szanse na zatrudnienie, gdyż większość firm ma określone budżety placowe, których nie mogą przekroczyć.

Nie wzbudzaj współczucia

 Osoba siedząca po drugiej stronie biurka pokiwa głową ze współczuciem, kiedy powiesz, że potrzebujesz wyższej pensji lub lepszej opieki zdrowotnej, ponieważ masz chore dziecko. Wcale to jednak nie oznacza, że otrzymasz, o co prosisz. Staraj się uzyskać to na co zasługujesz (biorąc pod uwagę twoje kwalifikacje), a nie to, czego aktualnie potrzebujesz (ze względu na sytuację rodzinną). Przekonanie firmy, że cię potrzebuje i że wart jesteś tego, czego żądasz, przyniesie ci dużo więcej korzyści niż wzbudzanie współczucia.

Otrzymanie podwyżki wymaga czasu

 Nie licz na to. że gdy tylko poprosisz o pod wyżkę, zaraz ją uzyskasz, To długotrwały proces, który wymaga od ciebie wielu starali. Nic tylko musisz dobrze wykonywać swoją pracę, lecz również przejmować więcej obowiązków i zasłużyć sobie na opinię osoby, która realizuje wyznaczone jej zadania. Kiedy więc starasz się o podwyżkę, miej pod ręką listę swoich osiągnięć wraz z ich dokumentacją.

Musisz tez wiedzieć, jak twoje dokonania przekładają się na korzyści dla firmy (np. wzrost sprzedaży, redukcja kosztów, rozwiązanie problemów, przyspieszenie procedur). I jeszcze jedno: nigdy nie stawiaj ultimatum - nie groź, że odejdziesz, jeśli nie dostaniesz podwyżki. Nie jest wykluczone, że szef cię zaskoczy i podniesie twoją pensję. Jeśli jednak nie spełni twoich oczekiwań, zacznij po cichu rozglądać się za jakąś nową posadą. W żadnym razie nie rzucaj jednak pochopnie obecnej pracy, bo nie warto rezygnować ze źródła utrzymania.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!