Zgubiony paszport – co zrobić, by nie utknąć za granicą?
Zgubiony paszport – co zrobić, by nie utknąć za granicą?
Jesteś na zagranicznych wakacjach. Sięgasz do torebki, saszetki, plecaka lub portfela i czegoś ci brakuje? Nie ma twojego paszportu?! Wpadasz w panikę, płaczesz, krzyczysz, przeszukujesz wszystkie bagaże i nic. Spokojnie! Wystarczy kilka kroków, by bezpiecznie wrócić do kraju. Co należy zrobić w przypadku zagubienia paszportu?

Kradzież lub zagubienie paszportu może dostarczyć wielu nieprzyjemnych wrażeń i złych emocji. Sama dwukrotnie straciłam portfel ze wszystkimi dokumentami (teraz noszę je już w kilku miejscach!) i doskonale wiem, jakie to niemiłe uczucie i ile formalności należy załatwić, by wyrobić nowy dowód, prawo jazdy, paszport, kartę bankową, wszelkie inne legitymacje i niezbędne plastiki.

Pogotowie paszportowe – co robić, gdy stracisz ważny dokument?

Jeśli straciłeś swój paszport w jednym z krajów Unii Europejskiej, możesz w połowie odetchnąć – bez problemu wrócisz do Polski za okazaniem dowodu osobistego. Wszystko dzięki członkostwu naszego kraju w strefie Schengen. Jednak bez względu na to, czy padłeś ofiarą kradzieży, czy przez swój pośpiech, roztrzepanie lub pod wpływem procentów zgubiłeś paszport w Polsce, kraju Unii Europejskiej lub odległym państwie – czym prędzej udaj się na komisariat policji i zgłoś ten fakt. Ktoś, kto ma w posiadaniu twój dokument, może go użyć w różnych celach, np. wziąć na ciebie kredyt, przedmiot na raty czy wynająć mieszkanie. Co dalej?

Przeczytaj: Co zrobić gdy ktoś wziął kredyt na moje dane (nazwisko i dokumenty)?

Utrata paszportu w Polsce

W przypadku kradzieży dokumentu (jakiegokolwiek!) w pierwszej kolejności odwiedź komisariat policji i powiadom władzę o zaistniałej sytuacji. Następnie zgłoś utratę paszportu w punkcie paszportowym. Pełną listę tych punktów znajdziesz tu: pełna lista punktów paszportowych w Polsce

Twój stary paszport zostanie anulowany, a ty od razu złożysz w urzędzie wniosek o nowy dokument wraz z aktualnym zdjęciem. Oczywiście będziesz zobowiązany uiścić odpowiednią opłatę. Ile zapłacisz za nowy paszport?

► 140 zł – jeśli jesteś osobą dorosłą i nie przysługują ci żadne ulgi,
70 zł – jeśli jesteś m.in. uczniem, studentem, rencistą, emerytem, osobą niepełnosprawną lub rodzicem w rodzinie wielodzietnej (z Kartą Dużej Rodziny),
35 zł – jeśli masz mniej niż 26 lat (uczysz się lub jesteś niepełnosprawny) i jesteś dzieckiem z rodziny wielodzietnej (z Kartą Dużej Rodziny),
0 zł – m.in. jeśli ukończyłeś 70 lat, przebywasz w domu opieki społecznej lub twój paszport ma wadę techniczną,
420 zł – jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz stary dokument.

Nowy dokument otrzymasz do 30 dni – pracownik punktu paszportowego udzieli ci informacji o dokładnym terminie odbioru.

Przeczytaj: Jak zastrzec zgubione dokumenty?

Utrata paszportu za granicą (UE)

Tracąc paszport w czasie pobytu za granicą, swoje pierwsze kroki również skieruj na komisariat policji. Po zgłoszeniu sprawy udaj się do najbliższego konsulatu lub ambasady Rzeczpospolitej Polskiej (pełna lista polskich placówek za granicą). Po weryfikacji danych osobistych konsul wprowadzi do Centralnej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Paszportów informację o twoim unieważnionym dokumencie. Otrzymasz paszport tymczasowy, dzięki któremu bez problemu będziesz mógł wrócić do Polski. Paszport tymczasowy ważny jest 12 miesięcy. Nie obędzie się oczywiście bez niezbędnej dokumentacji, tj. wniosku paszportowego, odpowiedniego zdjęcia, podania o wydanie paszportu tymczasowego, oświadczenia o okolicznościach utraty dokumentu oraz innego dokumentu, w celu potwierdzenia twojej tożsamości. Czas oczekiwania na paszport tymczasowi wynosi do 2 tygodni, lecz zwykle jest to kilka dni, a nawet kilka godzin. Będziesz musiał uiścić opłatę konsularną – jeśli jesteś niepełnoletni 30 euro lub 40 euro, jeśli ukończyłeś 18 lat. Mając taki dokument, nie musisz się już o nic martwić!

Utrata paszportu za granicą (poza krajami UE)

Jak nietrudno się domyślić, nie w każdym kraju znajdziesz polskiego konsula, zwłaszcza w odległych krajach egzotycznych. Nie masz jednak powodu do obaw. Prawo określa, iż obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą zgłosić się o pomoc do konsula przedstawicielstwa dyplomatycznego Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej. Po weryfikacji tożsamości, potwierdzeniu danych i uzyskaniu zgody władz polskich, konsul kraju UE wyda Emergency Travel Document (ETD), czyli Europejski Dokument Podróży. Ten dokument pozwoli ci bezpiecznie wrócić do miejsca pobytu stałego. W przypadku kraju, do którego przybyłeś z niezbędną wizą znajdującą się w zagubionym paszporcie, będziesz musiał wyrobić ją na nowo. Niestety, nie zrobisz tego w konsulacie -wówczas niezbędna będzie wizyta w lokalnym urzędzie i złożenie dokumentów potrzebnych do wydania nowej wizy.

Z każdej sytuacji jest wyjście. Nie życzę ci jednak, byś podczas wymarzonego urlopu zgubił jakikolwiek dokument – szkoda czasu na wypełnianie formalności, odwiedziny w lokalnych urzędach i nerwowego oczekiwania na nowy paszport. Jeśli jednak dotknie cię ta niemiła sytuacja – nie panikuj! Zgłoś utratę na komisariacie policji, odwiedź konsulat lub ambasadę RP lub któregoś z państw UE i czekaj na paszport tymczasowy. Jego wyrobienie możliwe jest już nawet w godzinę.

Przeczytaj:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!