views
Jednak jak wygląda sytuacja prawna w momencie, gdy chcemy wynająć nasze lokum w momencie np. kilkumiesięcznego wyjazdu za granicę. W świetle prawa takie rozwiązanie powinno być określane jako najem okazjonalny. Czym trudzi się taka umowa? Jak wiemy ma ona odpowiedni charakter prawny, który wiąże jej dwie strony czyli najemcę oraz lokatora. Jej warunkiem jest korzystanie z nieruchomości odpłatnie, lecz nie podlega ona systematycznej pracy zarobkowej.
O co w tym momencie chodzi? Jest to umowa, którą może sporządzić jedynie osoba nie trudniąca się zawodowo wynajmowaniem nieruchomości. Taki rodzaj zobowiązania gwarantuje wiele profitów dla potencjalnego właściciela. Lecz aby doszła ona do pełnoprawnego skutku musimy spełnić ogromną ilość warunków stawianych przez nasz kraj. Jako pierwszym z nich jest oczywiście odpowiednie oświadczenie, które jest aktem notarialnym. W tym momencie pojawiają się pierwsze opłaty związane z notariuszem.
Ów oświadczenie ma możliwość dopuszczenia egzekucji w momencie koniecznej eksmisji aktualnego lokatora, który nie spełnia warunków umowy bądź nie chce opuścić tymczasowego miejsca zamieszkania. W momencie gdy eksmisja jest przymusowa nie spowodowana z winy drugiej strony obowiązkiem najemcy jest wskazanie innego miejsca docelowego na tymczasowe zatrzymanie się. Dodatkowo wymagany jest wniosek do urzędu skarbowego, który przekazywany jest do konkretnego organu zajmującego się wierzytelnościami skarbowymi w danym rejonie. Lista jest znacznie dłuższa, a warunki jeszcze trudniejsze do spełnienia. Efekt jest prosty. Większość mieszkań jest wynajmowanych „na czarno”.
Komentarze
0 comment