Jak obliczyć wysokość alimentów?
Jak obliczyć wysokość alimentów?
W celu obliczenia wysokości alimentów należy uwzględnić wszelkiego rodzaju koszty związane z wychowaniem i utrzymaniem dziecka, a następnie udokumentować je przed sądem. Trudna sytuacja w domu, nieustanne kłótnie, separacja, w końcu rozwód. Świadkami tego typu schematycznych sytuacji jest mnóstwo dzieci. Właśnie, co zrobić po rozwodzie, aby dostawać pieniądze na dzieci?

ak obliczyć wysokość alimentów? Rodzice, zgodnie z kodeksem prawa rodzinnego, są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie samo się utrzymać. Jednak nie każdy wie, jak wygląda to w praktyce oraz co sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.

Jak obliczyć wysokość alimentów?

Aby obliczyć wysokość alimentów rodzic musi przede wszystkim zwrócić uwagę na podstawowe koszty związane z utrzymaniem dziecka. W Internecie dostępne są służące do tego celu arkusze kalkulacyjne. Oczywiście, koszty utrzymania i wychowania dziecka będą się różniły w zależności od wieku dziecka. Inne potrzeby ma przedszkolak, a inne gimnazjalista. Skorzystanie z arkusza kalkulacyjnego jest wygodne, pozwala w prosty sposób obliczyć wysokość alimentów, a jednocześnie pomaga rodzicowi uzmysłowić sobie, czy jest w stanie zapewnić samodzielnie utrzymanie dziecku. Tego typu arkusz uwzględnia tak zwane koszty krótkoterminowe, takie jak podstawowe artykuły spożywcze, środki czystości czy leki, oraz koszty długoterminowe, czyli odzież, meble potrzebne dziecku i tym podobne. Ponadto, przy obliczaniu wysokości alimentów należy zwrócić uwagę na możliwości finansowe osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych. Owe możliwości to nie tylko faktyczny, miesięczny dochód, ale także potencjalne korzyści materialne, które rodzic mogłyby osiągnąć dzięki posiadanym możliwościom, kwalifikacjom oraz odpowiednim gospodarowaniu majątkiem.

Staranie się o alimenty

Aby ubiegać się o alimenty, należy najpierw oszacować wszystkie koszty związane z utrzymaniem dziecka. Jest to także pomocne przy samodzielnym obliczaniu wysokości alimentów. Ubieganie się o nie kojarzy się zwykle z drogą sądową. Faktycznie, jest to jedna z najczęściej stosowanych dróg przy staraniu się o alimenty. Jednak zakres obowiązku alimentacyjnego można ustalić prywatnie lub też w umowie notarialnej. W wypadku tego ostatniego rozwiązania, można nadać umowie klauzulę wykonalności. Często jednak rodzice nie mogą się porozumieć i wybierana jest droga sądowa. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, aby starać się o alimenty jest złożenie wniosku do sądu. Rodzic musi obliczyć wysokość ponoszonych na dziecko wydatków, a także je udokumentować, przedstawiając przed sądem rachunki bądź faktury. Potwierdzone muszą być wszystkie wydatki poniesione przez rodzica, tak jak zajęcia dodatkowe dziecka, rachunku za leczenie, jeśli dziecko było przewlekle chore i tak dalej. W przypadku, gdy zobowiązany do alimentów rodzic, mimo wyroku sądu uchyla się od obowiązku płacenia świadczeń na dziecko, rodzic może zwrócić się po pomoc do komornika. We wniosku należy wskazać, kim jest dłużnik oraz podać jego adres oraz uwzględnić świadczenie podlegające egzekucji, czyli wysokość zaległych alimentów.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!