
views
Zdarza się. że za ogrzewanie z sieci CO przychodzi tak wysoki rachunek, że - by go spłacić - trzeba zaciągnąć kredyt . Gdy ogrzewamy się sami, ponosimy z kolei duże wydatki na opat. Jednak przykręcanie kaloryferów wcale nie da|e znacznych oszczędności... Sprawdziliśmy co można zrobić, by koszty ogrzewania naprawdę spadły.
OGRZEWANIE Z SIECI CO
• O tym, ile płacimy za ciepło z sieci CO, decydują regulaminy rozliczania ciepła. Źle napisane narażała nas na wysokie koszty Jednak przepisy nie pozwalają zarządom budynków ustalać Ich dowolnie, a gdy regulamin jest wadliwy - mamy prawo Zadać jego zmiany.
✓ Każdy zarządca ma obowiązek udostępnić nam na Zadanie regulamin rozliczania ciepła.
• Dobry regulamin powinien ustalać minimalny próg opłat za CO lub karę za zbyt niskie zużycie ciepła, wtedy nikomu nie opłaca się oszukiwanie urządzeń pomiarowych ani zakręcanie kaloryferów i korzystanie z ciepła od sąsiadów.
• Regulamin powinien również zawierać:
✓ dokładny sposób podziału kosztów ogrzewania tzw. części wspólnych (m.in. klatek),
✓ dokładny sposób rozliczania ciepła dostarczanego do mieszkań - na podstawie metrażu lub kubatury mieszkania albo wskazań liczników ciepła lub podzielników ciepła
• Gdy regulamin jest niejasny lub np. opiera podział kosztów tylko na wskazaniach podzielników. mieszkańcy mają prawo ubiegać się o jego zmianę, a gdy zarząd budynku nie wyrazi zgody - zaskarżyć regulamin do sądu.
OGRZEWANIA INDYWIDUALNE
• Gdy ogrzewamy się samodzielnie, możemy obniżyć koszty, modernizując instalację grzewczą. Dzięki nowym przepisom antysmogowym możemy uzyskać celową dotację lub nisko oprocentowaną pożyczkę z dopłatą państwa.
• ogólnopolski program Czyste Powietrze umożliwia uzyskanie dotacji lub pożyczki.
• EKOkredyt jest nisko oprocentowany i przewiduje dofinansowanie części spłaty.
• Dotacja z gminy - każda gmina może ustalić swój program (np. dopłat do wymiany piecy).
✓ Informacji udzielają gminy, a jeśli dotacji nie ma. wspólnie z innymi mieszkańcami macie prawo domagać się ich uruchomienia, np. pisząc pisma do lokalnych urzędników, radnych i postów.
Czym różni się licznik ciepfa od podzielnika?
• Liczniki ciepła to urządzenia pomiarowe - jednak mogą być zainstalowane tylko w budynkach nowego typu
✓ Ich wskazania są wiarygodne i trudno na nie wpłynąć lub je oszukać.
• Podzielniki ciepła nie są urządzeniami pomiarowymi! Rozliczenia dokonywane tylko na podstawie ich wskazań nie są zgodne z rzeczywistym zużyciem ciepła.
✓ Podzielniki łatwo oszukać, a na pomiary wpływają też wady montażu.
NASZA RADA Jeśli masz podzielniki ciepła i płacisz wysokie rachunki, sprawdź:
✓ czy podzielniki są zamontowane wg zaleceń producenta (w tym celu skontaktuj się z zarządcą lub producentem).
✓ czy regulamin przewiduje minimalne progi opłat za ciepło w mieszkaniach, nawet gdy wskazania są niskie lub nawet zerowe (to zapobiega manipulacjom).
Komentarze
0 comment