Czy roślina może rosnąć korzeniami do góry? Do czego służy korzeń?
Czy roślina może rosnąć korzeniami do góry? Do czego służy korzeń?
Czy roślina może rosnąć korzeniami do góry? Korzenie utrzymują roślinę w glebie. Zaopatrują ją w wodę oraz w rozpuszczone w niej substancje. Korzenie mają różną budowę. Sosna wytwarza długi korzeń główny, dlatego wiatr częściej łamie sosny, niż je wyrywa. Świerk ma rozbudowany system korzeni bocznych, który sprawdza się w górach, gdzie warstwa gleby nie jest zbyt gruba.

 W korzeniach spichrzowych rośliny dwuletnie, takie jak marchew, pietruszka czy burak, gromadzą substancje pokarmowe na drugi rok. Korzenie przybyszowe bluszczu wyrastają na całej długości łodygi. Służą nie tylko do pobierania wody, ale również do wspinania się po drzewach i murach. Kukurydza wytwarza korzenie podporowe. Dzięki nim rośliny nie przewracają się.

Istnieją tez korzenie, które wcale nie rosną w ziemi. Korzenie storczyków czerpią parę wodną wprost z powietrza. Tropikalne figowce rozwijają się początkowo na konarach innych drzew. Ich korzenie powietrzne z czasem sięgają ziemi, grubieją, zrastają się ze sobą i w końcu duszą roślinę-podporę. W Indiach rośnie figowiec, który ma 3000 „pni". W cieniu jego korony może jednocześnie odpoczywać nawet 7000 ludzi!

System korzeniowy rośliny zajmuje przeważnie większą powierzchnię niż jej część nadziemna. Rekordzistami w tej dziedzinie są pustynne suchorośla. Niepozorna, ledwie widoczna na piasku pustyni roślinka może mieć korzenie nawet 20-metrowe!

Nie wszystkie korzenie rosną w dół. Cypryśniki na bagnach Ameryki Północnej mają dodatkowe korzenie oddechowe. Rosną one ku górze i pobierają nie wodę, ale powietrze. Podobne korzenie są charakterystyczne dla namorzynów - roślin występujących w płytkich wodach tropikalnych mórz.

Przeczytaj także:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!