Czy psychopaci są inteligentni? Czego nie znosi psychopatą? Wszystko o korzyściach z bycia psychopatą
Zdaniem Kevina Duttona, psychologa z Magdalen College w Oksfordzie, pewne atrybuty cechujące psychopatów mogą okazać się kluczem do pełnej sukcesów kariery.

Psychopata to, według definicji zaczerpniętej ze „Słownika języka polskiego PWN”, osoba, która zachowuje się niezgodnie z przyjętymi normami i budzi lęk w otoczeniu. Istotnie, słowo „psychopata” kojarzy się z okrucieństwem, bezwzględnością i krwawymi morderstwami.

Natychmiast na myśl przychodzi Hannibal Lecter z kultowego „Milczenia Owiec” czy Norman Bates z „Psychozy” Hitchcocka. Jednak psycholog Kevin Dutton, autor książki "Mądrość psychopatów. Co święci, szpiedzy i seryjni mordercy mogą nam powiedzieć na temat osiągania sukcesu", twierdzi, że bardziej adekwatnym skojarzeniem są chirurdzy, prawnicy czy biznesmeni.

Kim naprawdę jest psychopata?

Według psychologów psychopata to ktoś, kto posiada pewne konkretne cechy osobowości: odwagę, wytrzymałość psychiczną, urok osobisty, pewność siebie, dar przekonywania, opanowanie w sytuacjach stresowych, niezdolność do empatii czy odczuwania wyrzutów sumienia. Dutton uważa, że niektóre z nich w odpowiedniej dawce mogą być bardzo korzystne. Psycholog obala głęboko zakorzenione mity na temat psychopatów, które mówią, że wszyscy oni są albo szaleni, albo źli oraz że psychopatą można być w 100% lub w ogóle i nie ma niczego pomiędzy. W połączeniu z wysoką inteligencją i niskim poziomem skłonności do przemocy, niektóre z cech psychopatycznych mogą stanowić one klucz do sukcesu w świecie nauki czy biznesu.
Przyjrzyjmy się zatem tym umiejętnościom psychopatów, które są szczególnie przydatne we współczesnym świecie. Po pierwsze, są oni asertywni. Po drugie, nie odkładają spraw na później, skupiają się na pozytywach i nie przejmują się porażkami. Nigdy nie obwiniają siebie za błędy, nawet jeśli faktycznie wina leży po ich stronie. Ponadto, potrafią zachować zimną krew w sytuacjach stresowych i nie rozpraszają się. Warto też dodać, że zazwyczaj są oni czarujący i potrafią skutecznie wpływać na innych. Te cechy zdają się przydatne nie tylko w świecie biznesu, ale też w codziennym życiu.
Niestety inne atrybuty psychopaty, takie jak bezwzględność, brak litości czy zdolność do okrucieństwa, z pewnością nie są już tak pożądane. Jednak, jeśli udałoby się stonować te negatywne aspekty psychopatycznej osobowości i podkreślić te bardziej cenne, moglibyśmy otrzymać idealny przepis na osiągnięcie sukcesu w danej sferze zawodowej.

Zawody, w których dominują psychopaci

W przeprowadzonym w 2011 roku badaniu „The Great British Psychopath Survey”, uczestnicy wypełnili kwestionariusz oceniający cechy psychopatyczne. Następnie, wyniki ankiet zostały skorelowane z zawodem wykonywanym przez uczestników. Rezultaty badania okazały się następujące: najwięcej cech „charakterystycznych” dla psychopatów wykazali prezesi firm, tuż za nimi prawnicy oraz przedstawiciele mediów, w dalszej kolejności sprzedawcy, chirurdzy, dziennikarze, a następnie – co może zaskakiwać – policjanci. Kolejne miejsce było ciekawym odkryciem, ponieważ zajęli je… duchowni. Ostatnie dwie pozycje należały do szefów kuchni oraz urzędników. Co te zawody mają ze sobą wspólnego? Wygląda na to, że psychopaci świetnie sprawdzają się na stanowiskach, gdzie obowiązuje hierarchia oraz gdzie mają możliwość wpływania na działania innych ludzi.

Oczywiście wynik tego badania nie oznacza, że wszyscy prezesi firm lub prawnicy to psychopaci. Pokazuje on jedynie, ze wśród osób, które decydują się na dany zawód, można doszukiwać się pewnych cech osobowości psychopatycznej. Rzeczywiście, chirurdzy muszą być w stanie zachować zimną krew i opanowanie, prawnicy powinni mieć dar przekonywania, a biznesmeni mają koncentrować się na celu i nie przejmować porażkami.

Jakie korzyści płyną z bycia „psychopatą”?

Czy powinniśmy zatem wytworzyć w sobie cechy osobowości psychopatycznej, nawet jeśli ich nie posiadamy? Te dobre - z pewnością tak. Psychopata nie zastanawia się niepotrzebnie nad tym, czy ma coś zrobić, czy nie, po prostu to robi! Czy życie nie byłoby łatwiejsze, gdybyśmy przestali wreszcie odkładać wszystko na później i konsekwentnie odhaczali zadania z listy rzeczy zaplanowanych do zrobienia?
Co więcej, osoby charakteryzujące się osobowością psychopatyczną wykonują swoje obowiązki lepiej, gdy są wynagradzani. Wizja zdobycia jakiejś korzyści pozwala im w 100% skoncentrować się na osiągnięciu celu. Czy ta umiejętność nie byłaby przydatna na przykład w chwili starania się o podwyżkę w pracy? Psychopatów również cechuje niezachwiany optymizm – wierzą, że wszystko będzie im sprzyjać. Może warto przyjąć ten sposób myślenia w codziennym życiu?

Obudź w sobie „psychopatę”  

Dutton w swoich badaniach wykazuje, że zwykli ludzie, nie będący mordercami ani przestępcami, mogą posiadać pewne „cechy psychopaty”. Okazuje się, że są to te same atrybuty, które posiadają ludzie sukcesu. Niezachwiany optymizm, wiara w siebie, nastawienie na działanie, charyzma to niezbędne elementy warunkujące rozwój każdego społeczeństwa. Obudźmy więc w sobie wewnętrznego „psychopatę” (oczywiście obdarzonego tylko tymi pozytywnymi cechami!), a wtedy z pewnością osiągniemy sukces.

Przeczytaj również:

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!