views
Niektóre osoby cierpią również z powodu łagodnych mdłości, uczucia palenia w okolicy serca oraz pieczenia, z towarzyszącym kwaśnym posmakiem w jamie ustnej.Zazwyczaj niestrawność nie stanowi powodu do niepokoju, ponieważ mogą ją złagodzić bardzo proste środki (zob. Samoleczenie). Jeżeli jednak trwa ona tydzień lub dwa, a przy tym pojawią się wymioty, niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała, utrata łaknienia, gorączka, wymioty z krwią, ciężka biegunka lub czarne smoliste stolce, należy poradzić się lekarza, gdyż wszystkie te objawy wskazują na poważną chorobę przewodu pokarmowego.
Badania diagnostyczne
Zasadnicze znaczenie diagnostyczne ma badanie przedmiotowe i zebranie wywiadu.Do badań dodatkowych, pozwalających wyłączyć choroby przewodu pokarmowego, należy badanie radiologiczne przełyku, żołądka i jelit. Wnętrze żołądka lub jelit można również badać za pomocą wziernikowania.
Leczenie niestrawności
Jeśli przyczyną niestrawności nie jest inna choroba podstawowa, leczenie jest zwykle zbyteczne. W ciężkich przypadkach można podać lek o działaniu rozkurczowym lub uspokajającym.
Inne metody leczenia niestrawności
Niestrawność można z powodzeniem wyleczyć, jeśli połączy się metody terapii alternatywnej z samoleczeniem.
Aromaterapia Praktykujący ten rodzaj terapii radzą, aby umieścić 2 krople olejku z bazylii na grzbietowej stronie nadgarstka i wdychać 3 razy dziennie. Olejek z bazylii łączy się często z olejkiem z czarnego pieprzu, rumiankowym i lawendowym.
Ziołolecznictwo Środkiem zalecanym przez zielarzy z krajów zachodnich-jest tawuła, która zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego. Proponują oni, aby łyżeczkę do herbaty suchego zioła zalać szklanką wrzącej wody i tak przygotowaną herbatkę pić przed posiłkiem (nie częściej jednak niż 2 razy dziennie). Można do niej dodać odrobinę miodu, a także wyciągi z mięty pieprzowej lub kopru, które przynoszą ulgę przy zwiększonej produkcji gazów jelitowych. Specjaliści ci uważają również, że napary z lawendy i rumianku łagodzą niestrawność powodowaną wzmożonym napięciem nerwowym, czosnek natomiast może pobudzać wydzielanie soków trawiennych (jeżeli spożycie czosnku powoduje niestrawność, powinno się go przyjmować w postaci tabletek). Ponadto zalecają umiejętnie dobrane: korzeń arcydzięgla, liść mięty pieprzowej, owoc kopru włoskiego, ziele piołunu, liść melisy, korzeń mniszka i in. Zielarze chińscy polecają Wei Tai, Jian Pi- wan, zaś zielarze tybetańscy m.in. Yuril 13, Rutę 6, Serdok 5.
Homeopatia Przy niestrawności z nudnościami homeopaci często polecają siarczek antymonu (ammonium crudum), a przy niestrawności z czkawką fosforan sodowy (natrium fosforicum); zaleca się również Nux vomica D6, Carbo vegeatbilis D6, Chamomilla vulgaris D12.
Leczenie dietą Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego naturopaci zalecają picie wody destylowanej i przyjmowanie lekkostrawnych pokarmów. Aby zapobiec niestrawności, niektórzy proponują: do 4 1 wody dodaj szklankę otrąb i szklankę płatków owsianych, odstaw na 24 godz., a następnie odcedź. Pij szklankę tego płynu 15 mi^i przed jedzeniem. Za skuteczne uważane jest spożywanie owoców drzewa melonowego w różnych postaciach (świeże jagody, sok lub tabletki).
Joga i medytacja Ćwiczenia oddechowe i medytacja mogą pomóc w przezwyciężeniu stresu, który niekiedy przyczynia się do powstawania niestrawności. Przyjmowanie niektórych pozycji, np. „kolana do klatki piersiowej” i skręty kręgosłupa mogą wpływać korzystnie na układ trawienny.
Samoleczenie
Niestrawności zazwyczaj można zapobiec, jeśli zwróci się baczną uwagę na to, co i jak się je. Unikaj obfitych, wysokotłuszczowych posiłków. Jedz powoli i starannie przeżuwaj każdy kęs. Nie pij gazowanych napojów i żuj, mając zamknięte usta.
Postaraj się, aby pora posiłków stała się przyjemną częścią dnia, a same posiłki odbywały się w miłej atmosferze. Unikaj również nadmiernego pobudzenia lub wytężonego wysiłku fizycznego zaraz pojedzeniu, a zwłaszcza po spożyciu ciężkostrawnego pokarmu. Jeśli mimo to dojdzie do niestrawności, przyjęcie dostępnych bez recepty tabletek lub płynu o działaniu alkalizującym przynosi zwykle ulgę.
Inne przyczyny niestrawności
Niestrawność może wystąpić w przebiegu nietolerancji laktozy i zespole złego wchłaniania. Ból górnej części brzucha, który zaostrza się po jedzeniu, może być powodowany schorzeniem pęcherzyka żółciowego, natomiast ból, który zmniejsza się pojedzeniu, wskazuje na nieżyt lub wrzód żołądka. Do innych przyczyn bólu brzucha należą: zapalenie żołądka i jelit, zespół drażliwego jelita, zapalenie jelita grubego, zakażenia i nadmierne napięcie emocjonalne. Niestrawność może również wystąpić w przebiegu chorób pasożytniczych, np. lambliozy lub amebozy.
Komentarze
0 comment