views
CUKRZYCA I NOWOTWORY MNIEJ GROŹNE
Z przeprowadzonych badań wynika, że stosowanie diety wegetariańskiej zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, pęcherzyka żółciowego i cukrzycy typu II. Ponadto zachorowalność na nowotwory jest nawet od 40% do 70% niższa niż u osób stosujących tradycyjną dietę. Trzeba zwrócić jednak uwagę na fakt, że statystyczny wegetarianin jest zdrowszy nie tylko z uwagi na odmień ny sposób odżywiania, ale i styl życia - znaczna część jaroszy nie pali papierosów, nie pije alkoholu (lub tylko w małych ilościach), ogranicza również spożycie kawy i herbaty. Mówi się też, że dieta wegetariańska sprzyja zwiększaniu wydolności fizycznej i może poprawiać samopoczucie, a przyrządzane niskokaloryczne posiłki pomagają w utrzymaniu szczupłej sylwetki.
BRAK MIĘSA MOŻE SZKODZIĆ
Jednak dieta ta ma również swoje wady. Osoby, które nie spożywają mleka i produktów mlecznych są narażone na niedobór wapnia. Problem ten dotyczy szczególnie dzieci, młodzieży i osób w podeszłym wieku. Do częstych dolegliwości należy także niedobór żelaza i cynku. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ wzrasta u nich ryzyko poronienia. U jaroszy obserwuje się ponadto brak witamin D i B12, które występują w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego. Z uwagi na niedobory jodu, wegetarianie narażeni są również na krzywicę, osteoporozę oraz niedokrwistość.
ZAUFAJ SPECJALISTOM
Stosując dietę wegetariańską należy pamiętać, aby sporządzane posiłki były zróżnicowane, pełne witamin i minerałów. Decydując się na taki tryl) odżywiania, najlepiej wcześniej skonsultować się z dietetykiem, który skomponuje optymalny zestaw posiłków dopasowany do płci, wieku, metabolizmu i aktywności fizycznej.
Komentarze
0 comment