Dźwięki odróżnia się na podstawie częstotliwości, to jest liczby drgań w czasie jednej sekundy. Jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Dźwięk o określonej częstotliwości nazywamy tonem. Tony wysokie, to dźwięki o wysokiej częstotliwości; tony niskie tworzą drgania o niskiej częstotliwości. Nasze ucho słyszy dźwięki pomiędzy 20 a 20 000 Hz.

Słyszenie dźwięków zależy od ich natężenia. Mierzymy ją w belach (B). Częściej używa się mniejszej jednostki - decybeli (dB). Najsłabsze dźwięki, jakie słyszy człowiek mają kilka decybeli. Zwykła rozmowa to ok. 50 dB.  Zaś dźwięk o natężeniu ok. 130 dB wywołuje ból.

Czym są ultra dźwięki oraz infradźwięki?

Ultradźwięki mają częstotliwość wyższą od 20 000 Hz. Nietoperz wysyła ultradźwięki poprzez wibrację krtani. Używa ich do lokalizacji przeszkód i owadów. Odległość przedmiotów określa „mierząc” czas, jaki upływa od wysłania impulsu dźwiękowego do powrotu echa po odbiciu się od przedmiotu.

Orki i delfiny słyszą dźwięki aż do 200 000 Hz. Używają ich do lokalizacji zdobyczy i rozmów między sobą.

Do tresury psów są używane specjalne gwizdawki, które emitują ultradźwięki niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Psy w istocie słyszą dźwięki aż do 40 000 Hz. Infradźwięki to dźwięki o częstotliwości niższej od 20 Hz. W świecie zwierząt wykorzystują je np. słonie porozumiewając się. Infradźwięki o dużym natężeniu powstają podczas trzęsienia ziemi i w czasie sztormu na oceanie.

Twoja Ocena