DLACZEGO bocian klekocze?
Bociany zwracają na siebie uwagę klekotaniem. Nie potrafią bowiem śpiewać, podobnie zresztą jak kilka innych gatunków ptaków. Umieją wydawać tylko gardłowe dźwięki. Ptaki śpiewające mają w tchawicy rozgałęzienie w formie litery Y. Mogą wydawać dźwięki za pomocą drgającej membrany osadzonej w wąskiej szczelinie.

Bociany natomiast muszą się porozumiewać bez tego udogodnienia. Podczas gdy dzięcioły „rozmawiają" ze sobą, stukając dziobem w pusty pień drzewa, bociany klekoczą. Robią to szczególnie energicznie zwłaszcza na powitanie, które należy do najważniejszych bocianich rytuałów. Samiec i samica klekoczą do siebie w gnieździe, gdy któreś z nich powróci z wycieczki po okolicy. Gdy spotkają się dwaj bociani rywale, również energicznie klekoczą. Bociany używają dzioba także jako broni: nie na darmo u bocianów białych dziób osiąga długość osiemnastu centymetrów. Ale klekotanie może też oznaczać przyjazne zamiary. Bociany klekoczą w sytuacjach, w których ludzie podają sobie ręce Również bocianim godom towarzyszy klekotanie Nierzadko podczas aktu miłosnego samiec swoim dziobem przytrzaskuje dziób partnerki, powodując cichy klekot.

Ponieważ używanie dzioba jako instrumentu komunikacji bocianom nie wystarcza, opracowały one specjalny język ciała. Gdy chcą na przykład powiedzieć: „Zostaw mnie w spokoju!”, nadymają wole, rozkładają skrzydła i stroszą pióra w ogonie.

Przeczytaj także:

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!