DLACZEGO kreda skrzypi, kiedy pisze się nią na tablicy?
DLACZEGO kreda skrzypi, kiedy pisze się nią na tablicy?
Kreda prowadzona po tablicy wydaje czasem okropny, lecz intrygujący dźwięk. Ale tylko wtedy, gdy przyłoży się ją do tablicy pod określonym kątem. Przy bezgłośnym pisaniu roztarte maleńkie cząstki kredy pozostają na tablicy. Kreda się ślizga po dywaniku utworzonym z niej samej.

Gdy jednak kawałek kredy ustawimy pod bardzo ostrym kątem, kreda nie może się ścierać równomiernie. Przez moment przylega do tablicy, a potem gwałtownie się ześlizguje. Nagły ześlizg powoduje, że kreda wpada w wibracje. Jak tylko drgania ustępują, znowu przez moment przylega do tablicy. To przyleganie i ześlizgiwanie się następują po sobie bardzo szybko. Wibracje kredy między momentem przylegania do tablicy a ześlizgiem ucho ludzkie odbiera jako piskliwe skrzypienie.

Takie samo przejście od przylegania do ześlizgu występuje na przykład na ulicy, gdy kierowcy, których ponosi fantazja, bardzo szybko ruszają na światłach. Słyszymy wtedy pisk opon. Efekt ten występuje także w wypadku skrzypiących drzwi. Tutaj naprzemienne przyleganie do powierzchni i ześlizg następują na zawiasach. Ucho ludzkie odbiera to jako skrzypienie i trzeszczenie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!