Dlaczego małe dzieci ciągle płaczą?
Dlaczego małe dzieci ciągle płaczą?
Dlaczego małe dzieci ciągle płaczą? Noworodki tylko w jeden sposób umieją sygnalizować swoje potrzeby - płaczem. Płaczą, kiedy są głodne albo czują się zagrożone i chcą przytulić się do mamy; płaczą, kiedy jest im zimno, przeszkadza im mokra pielucha lub gdy coś je boli.

Nie są jednak zupełnie nieporadne: potrafią oddychać, ssać i przełykać. Rodzice muszą dostarczyć im pożywienia, zadbać o to, by było im ciepło i chronić je przed niebezpieczeństwem. Tuz po urodzeniu jedynym pokarmem dziecka jest mleko - ssie je z piersi mamy albo z butelki. W mleku zawarte są wszystkie składniki, których potrzebuje. Stałe pokarmy zacznie przyjmować po skończeniu 5 miesięcy. Jeśli mama karmi dziecko piersią, powinna się dobrze odżywiać, bo to, co je, przenika do jej mleka. Malutkie dziecko nie informuje rodziców, że chce się wypróżnić. Rodzice zmieniają mu pieluchy i dbają o jego higienę. Noworodek przesypia ponad 20 godzin w ciągu doby, budzi się głównie po to, żeby jeść. W miarę wzrastania czas czuwania się wydłuża i pojawiają się pierwsze umiejętności. 6-tygodniowy maluch potrafi się świadomie uśmiechnąć, a 3-miesięczny - chwycić zabawkę.

Głowa niemowlaka, w stosunku do reszty jego ciała, jest bardzo duża i ciężka. Dlatego rodzice, biorąc dziecko na ręce, podtrzymują jego głowę. Mięśnie szyi i grzbietu, czyli pleców, są niezbyt silne i nie poradziłyby sobie z utrzymaniem głowy. Dopiero półroczne dziecko potrafi siedzieć - wcześniej nie uda mu się to z powodu słabo rozwiniętych mięśni grzbietu. Około roku dziecko stawia pierwsze chwiejne kroki i zaczyna wypowiadać pierwsze proste słowa. Jednak zanim zacznie mówić na dobre, miną kolejne dwa lata.

Opieka nad małymi dziećmi wymaga wiele czasu. Jednak z każdym dniem dziecko uczy się czegoś nowego i śtaje się samodzielnejsze.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!