Dlaczego mucha boi się rosiczki? Trudno w to uwierzyć, ale są rośliny, które... polują na owady! Dzięki specjalnym organom chwytnym tąpią ofiarę, a następnie ją trawią. Jedną z takich roślin można spotkać na torfowiskach w Polsce. Rosiczka ma łopatkowate liście pokryte czułkami. Każdy z nich wydziela lepką, błyszczącą w słońcu ciecz.

 Kiedy zwabiony kroplami owad usiądzie na liściu, czułki zaginają się, chwytając go w pułapkę. Rosiczka jest nieduża -jej liść ma nie więcej niż centymetr średnicy. Dlatego tylko muchy drżą przed nią ze strachu... Muchołówka żyje w Ameryce. Na wierzchniej stronie jej liścia znajdują się czerwone gruczołki trawienne, które wabią owady. Kiedy ofiara usiądzie na liściu, ten zamyka się jak książka, a ząbki znajdujące się na krawędzi uniemożliwiają owadowi ucieczkę. Trawienie zdobyczy trwa kilka dni. W lasach tropikalnych Madagaskaru i Nowej Gwinei występuje dzbanecznik. Ta owadożerna roślina wykorzystuje inną strategię polowania. Jej liście są przekształcone w śmiertelną pułapkę--dzbanek. Zwabiony nektarem owad przysiada na brzegu takiego dzbanka i... zjeżdża do wnętrza po skierowanych do dołu włoskach. Dzbaneczniki są większe od naszej rosiczki, ale i one polują tylko na mrówki i chrząszcze.

Nawet w wodzie nie jest bezpiecznie. Europejski pływacz poluje na mikroskopijne zwierzęta wodne, oczliki i rozwielitki. Jego liście pokryte są pęcherzykami-pułapkami. Do każdego z nich prowadzi otwór zamknięty klapką, która otwiera się tylko do środka. Ofiara dotyka klapki i zostaje wessana do pęcherzyka.

Na świecie istnieje około 500 gatunków mięsożernych roślin.

Twoja Ocena