Dlaczego sikamy? W tylnej części jamy brzucha, mniej więcej na wysokości pasa, leżę nerki. Te dwa narządy spełniają bardzo ważną funkcję: filtrują krew, to znaczy „wyłapują" z niej wszystkie szkodliwe i niepotrzebne substancje.

Krew opuszczająca nerki jest oczyszczona, a to, co trujące i zbędne, rozpuszcza się w wodzie, tworząc mocz. Mocz z nerek spływa stale dwiema rurkami (moczowodami) do pęcherza - worka mięśniowego pełniącego rolę zbiornika. Nerki produkują około 2 mililitrów (to mniej więcej pół łyżeczki) moczu na minutę.

W pęcherzu może zmieścić się nawet 700 mililitrów moczu (około 3 kubków), ponieważ jego ścianki są rozciągliwe. Jednak zazwyczaj opróżniamy pęcherz, czyli wydalamy mocz (siusiamy), kiedy zbierze się 1 50-200 mililitrów. Wtedy zostaje podrażniona okolica ujścia pęcherza i system nerwowy informuje nas, że czas odwiedzić ubikację. Przy 400 mililitrach dorosłemu człowiekowi jest już bardzo trudno wstrzymywać oddanie moczu, mimo że pęcherz nie jest maksymalnie rozciągnięty.

Każdego dnia przez nerki przepływa około 180 litrów krwi! W labiryncie kanalików, z których składają się nerki, jest ona nieustannie filtrowana. Nerki dbają też o to, by w organizmie była odpowiednia ilość wody. Gdy wypijamy bardzo dużo płynów, nasz mocz zawiera dużo wody i jest koloru jasnożółtego. Jeśli pijemy mało, mocz ma barwę ciemnożółtą i jest zagęszczony.

Codziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody. Większość z niej wydalimy w postaci moczu. W upalne dni lub w czasie wysiłku fizycznego potrzebujemy jej.więcej, ponieważ się pocimy. Woda wydostaje się przez skórę i ochładza nasze ciało.

Człowiek bez jedzenia może przeżyć nawet kilka tygodni, ale bez wody zaledwie kilka dni.

Twoja Ocena