Wiatr to ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień, która jest spowodowana nierównomiernym nagrzewaniem się powietrza przez Słońce. Wiatr zawsze wieje od ośrodka wysokiego ciśnienia do ośrodka niskiego ciśnienia.

Oprócz poziomego przemieszczania się mas powietrza są też pionowe ruchy konwekcyjne. Ciepłe powietrze unosi do góry w postaci kominów konwekcyjnych. Takie wznoszące słupy powietrza wykorzystywane są przez szybujące ptaki i przez szybowników. Badanie kierunków i siły wiatrów jest potrzebne do prognozowania pogody.

Co to jest cyklon?

Cyklon to wielki wir niskiego ciśnienia, powstający w rejonach zwrotnikowych nad oceanami. Średnica cyklonu wynosi kilkaset kilometrów. Przemieszcza się on w kierunku zachodnim skręcając ku wyższym szerokościom geograficznym. Centrum cyklonu zajmuje obszar bezchmurny o średnicy kilkudziesięciu kilometrów zwany okiem cyklonu. W powietrznym wirze wieją huraganowe wiatry (nawet 300 km/h) i występują nawałnice. Cyklony 1 wyrządzają wielkie szkody < w rejonach ich występowania.

Twoja Ocena