Do czego potrzebne są mięśnie? Do szkieletu, czyli kośćca człowieka, przyczepione są mięśnie. Składają się z włókien mających zdolność kurczenia się. Mięśnie to takie silniki wykonujące pracę, dzięki której możemy poruszać różnymi częściami ciała. Praca mięśni polega na kurczeniu się - zmniejszaniu swojej długości. Mięśnie nie potrafią pchać, umieją tylko ciągnąć.

Dlatego pracują w parach: mięśnie zginacze z mięśniami prostownikami. Kiedy jeden pracuje, czyli kurczy się (skraca), drugi odpoczywa. Gdy na przykład zginamy rękę w łokciu, mięsień zginacz, nazywany bicepsem, kurcząc się, ciągnie dolną część ręki do góry. Wówczas triceps, ten drugi mięsień - prostownik, odpoczywa. Ale kiedy chcemy opuścić rękę, triceps napina się i ciągnie ją w dół, a biceps nie ma nic do roboty. Podobne pary są odpowiedzialne za zginanie i prostowanie nóg czy palców. Praca tych mięśni jest zależna od naszej woli - to my „każemy" mięśniom poruszać naszym ciałem.

Możemy wzmocnić nasze mięśnie dzięki ćwiczeniom. To całkiem proste - jeśli często się ruszamy, nasze mięśnie są w coraz lepszej kondycji. Wystarczy spojrzeć na kulturystów - ich mięśnie w wyniku długiego treningu rozrastają się i robią się bardzo grube. A im grubszy mięsień, tym więcej ma siły.

Człowiek posiada także mięśnie działające niezależnie od jego woli. Znajdują się one w narządach, w przewodzie pokarmowym. Nie musimy myśleć o tym, by jedzenie po połknięciu wędrowało w stronę żołądka. Nie możemy również tego ruchu zatrzymać. Mięśnie przewodu pokarmowego powoli przesuwają pokarm w dół. Mięśniem - pracującym niezależnie od naszej woli - jest też serce. To działająca automatycznie pompa, która przetacza krew w organizmie człowieka.

Twoja Ocena