Po co rośliną światło? Co to znaczy, że rośliny są samożywne?
Po co rośliną światło? Co to znaczy, że rośliny są samożywne?
Po co rośliną światło? Co to znaczy, że rośliny są samożywne? Mówimy, że rośliny zielone są samożywne. Ale co to znaczy? Rośliny są samożywne, ponieważ produkują sobie pokarm z dwutlenku węgla, bezbarwnego gazu zawartego w powietrzu, i z wody. Proces ten wymaga dostarczenia energii. Jej niewyczerpanym źródłem jest słońce.

Zielony barwnik ciałek zieleni umożliwia roślinom wychwytywanie energii słońca. To dlatego rośliny praktycznie nie występują tam, gdzie światło nie dochodzi. Na dnie oceanów mogą żyć tylko organizmy zwierzęce. W domu te z roślin, które stoją z dala od okna, robią się wiotkie, a ich kolor jaśnieje.

Dążenie do światła każę roślinom piąć się w górę. Rekordzistami są bambusy należące do traw - rosną nawet 90cm na dobę!

Ten wyścig najwyraźniej widać w wilgotnym lesie równikowym, gdzie do dna lasu nie dociera wiele światła. Jedne rośliny przybierają tam postać wysokich drzew z korzeniami podporowymi, inne - jak liany - wspinają się po nich dzięki łodygom pnącym, pomagając sobie kolcami, wąsa-mi czy korzeniami przybyszowymi. Jeszcze inne - jak storczyki - osiedlają się na gałęziach drzew. Niektóre z epifitów, czyli roślin rosnących na drzewach, własne liście przekształcają w osobliwe „doniczki" gromadzące wodę. Tworzą prawdziwe wiszące ogrody.

Pnącza występują również w naszym klimacie. Bluszcz sam potrafi wspiąć się po ścianie lub korze drzewa, nawet na wysokość 20 m. Winorośl ma specjalne wąsy, którymi przytwierdza się do podpór. Najszybciej w naszych warunkach rośnie rdest Auberta - rocznie nawet 8 m! W krótkim czasie wdrapuje się na dach, dewastując rynny i dachówki.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!