Operacja Argo (2012) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Operacja Argo (2012) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Taki film na ekranach trafia się rzadko. Trzeci w karierze Afflecka-reżysera obraz, to lekcja historii z dreszczem emocji thrillera szpiegowskiego, seans który uczy i bawi, czyniąc to jednak bez nachalnego dydaktyzmu, propagandy czy ideologicznych przegięć.

Fabuła została oparta na odtajnionych w latach 90. aktach CIA dotyczących tzw. kryzysu zakładników w Iranie. W 1979 roku po wieloletnim terrorze Szacha, władzę przejmuje ajatollah Chomeini. Ukrywające tyrana Stany Zjednoczone stają się wrogiem numer jeden, tłum wzburzonych Irańczyków wdziera się do ambasady amerykańskiej w Teheranie. Sześciu spośród kilkudziesięciu pracujących tam na stałe dyplomatów ucieka tylnym wyjściem i chroni się u ambasadora Kanady. Teraz to tylko kwestia czasu, zanim zostaną odnalezieni i rozstrzelani. Do akcji wkracza CIA, które oddaje los sześciorga w ręce jednego ze swoich asów – Tony'ego Mendeza. Agent ma eksfiltrować Amerykanów, czyli wywieźć ich potajemnie z Iranu drogą lotniczą. Liczy się każdy dzień, więc Mendez opracowuje plan tajnej operacji, w ramach której uciekinierzy mają udawać ekipę filmową, podróżującą po Iranie w poszukiwaniu lokacji do nowego filmu sci-fi. Jest to najlepszy-najgorszy pomysł, którym w danej chwili dysponuje wywiad i wszystko w nim jest raczej grubymi nićmi szyte. „Filmowcy” nie czują się swobodnie w swoich rolach i stresują, wiedząc że w każdej chwili mogą zostać zdemaskowani. Tymczasem rewolucjoniści po kawałku rekonstruują zniszczone w pośpiechu dokumenty z ambasady, zbliżając się coraz bardziej do poznania prawdy.

„Operacja Argo”, to film do którego scenariusz napisało życie i choćby z tego powodu nie można o nim powiedzieć, że jest wydumany, albo o niczym. Mimo to ukazana tu tajna operacja oraz sposoby działania wywiadu momentami przywodzą na myśl szalone hollywoodzkie komedie. Z pewnością w historii wywiadu amerykańskiego nie było wcześniej misji, w których tak znacząca rolę odegrałaby Fabryka Snów (zaangażowany był w nią m.in. John Chambers, nagrodzony Oscarem charakteryzator). Powodzenie operacji bazowało w dużej mierze na ogólnoświatowym fenomenie zachodniej popkultury z naciskiem na hollywoodzkie produkcje. Film, który rzekomo kręci udawana ekipa, to przecież tańsza wersja „Gwiezdnych wojen” (z niebieską podróbką Chewbaki), które mniej więcej w tym czasie zaczęły podbijać światowe kina. Affleck umiejętnie pomieszał ze sobą dwie narrację – do pełnej dramatyzmu historii krwawych zamieszek na ulicach Iranu i grozy zakładników dodał pierwiastek przygodowy i szczyptę humoru naszpikowanego kulturalnymi referencjami. Znamienna jest scena w punkcie imigracyjnym, gdzie jeden z Amerykanów objaśnia uzbrojonym Irańczykom fabułę filmu, który zamierza kręcić fałszywa ekipa– jest to przewrotne nawiązanie do „Powrotu Jedi” w momencie, w którym C3PO opowiadał futrzanym Ewokom historię walki ciemnej i jasnej strony mocy. Z kolei w innej scenie okazuje się, że plan operacji "Argo" zainspirowany był fragmentem z „Planety Małp”, którą Mendez oglądał wraz z synem. Historyczna rekonstrukcja zostaje więc wpleciona w kosmiczną fikcję, produkowaną przez wielkie wytwórnie. Rzeczywistość i popkultura odnajdują tym samym punkt styczny..

Pośrodku tej barwnej narracji mamy niezwykle oszczędną kreację Bena Afflecka, którą całkowicie odcina się on od wizerunku amanta z „Gigli”, czy superbohatera z „Daredevila”. Jego Tony Mendez to rzetelny, acz niezwykle zdołowany agent wywiadu, który choć rozwiązuje międzynarodowe kryzysy nie potrafi poradzić sobie z bałaganem w życiu prywatnym, nosi brodę, stare marynarki i ma minę, jakby mu przed chwilą ktoś umarł. Czy to Oscarowa rola? Nie wiem, na pewno jedna z ciekawszych w dorobku tego aktora. Brawa należą się też świetnemu jak zwykle Johnowi Goodmanowi, a także Alanowi Arkinowi – obaj zagrali w pewnym sensie role komediowe. Do udanych należy też zaliczyć występ Bryana Cranstona znanego z serialu pt. „Breaking Bad”.

Na pochwały zasługuje też wreszcie sama inscenizacja. Affleck okazał się niemal takim "szczególarzem" jak Martin Scorsese w odtwarzaniu realiów czasów przedstawionych w filmie. Wszystko począwszy od znakomitego castingu, poprzez kostiumy i wierne odtworzenie scen ulicznych na podstawie materiałów telewizyjnych robią tu spore wrażenie. Po tym seansie nikt nie będzie miał raczej poczucia straconego czasu, czy pieniędzy, a jeszcze przy okazji dowie się paru rzeczy. Polecam!

Gdzie obejrzeć film: Operacja Argo (2012)

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Obejrzyj także:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!