Tragedia Makbeta (2021) - Cały Film Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
„Makbet" od zawsze inspiruje filmowców. Czy potrzebowa­liśmy jeszcze jednej adaptacji dzieła Szekspira, tym razem spod ręki joela Coena? Wartość najwybitniejszym filmo­wym adaptacjom „Makbeta” nadawał odpowiedni kontekst. W 1948 roku w znanej wszystkim sztuce Orson Welles dostrzegł szansę, aby sko­mentować narzucany przez rząd Stanów Zjednoczonych prawicowy punkt widze­nia.

Obsada Filmu: Tragedia Makbeta (2021)

  • reżyseria: Joel Coen
  • scenariusz: Joel Coen
  • gatunek: Dramat
  • produkcja: USA
  • premiera: 24 września 2021 (Światowa)

Recenzja Filmu: Tragedia Makbeta (2021)

W „Tronie we krwi” Akira Kurosawa krytykował wciąż okupujących Japonię Amerykanów za ich imperialne ambicje, a Roman Polański w „Tragedii Makbeta” mógł przepracowywać traumę po morder­ stwie Sharon Tatę. Kiedy po dzieło najsłyn­ niejszego dramaturga sięgnął w 2015 roku Justin Kurzel, nie potrafił znaleźć w nim niczego nowego, więc uciekł w blockbuste- rową przesadę.
Joelowi Coenowi można by przypisać podobne intencje co Wellesowi, Kurosawie bądź Polańskiemu. Jego podejściu bliżej jest jednak do Kurzela. Co prawda film po­wstawał w dobie zamieszek po morderstwie George’a Floyda, a tytułową rolę powierzo­no czarnoskóremu aktorowi, ale trudno stwierdzić, czy reżyser chciał nam coś w ten sposób powiedzieć. Wątki rasowe nie są tu w jakikolwiek sposób podbijane. Bardziej istotny wydaje się za to wiek głównych bohaterów. Zarówno Denzel Washington, jak i wcielająca się w Lady Makbet Frances McDormand są już po sześćdziesiątce. Dla­ tego wersy Szekspira brzmią w ich ustach zupełnie inaczej, niż kiedy wypowiadalije aktorzy' w sile wieku. Ich czas dobiega końca, przez co morderstwo króla Duncana wydaje się tutaj desperackim krokiem, będącym ostatnią szansą na zdobycie upragnionej pozycji.
Pomijając wszelkie, zaimplementowane świadomie bądź nie, znaczenia, „Tragedia Makbeta" pozostaje wspaniałym widowi­skiem i kinofilską ucztą. Jest to opowieść rozegrana gdzieś poza czasem i przestrze­nią. W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej adaptacji dramatu Szekspira, nie zobaczymy tu prawdziwych lokalizacji.
Całość została zrealizowana w studiu, co nadaje historii oniiycznego i sztucznego wy­miaru. Świat przedstawiony nieraz pokrywa   mgła, z której wyłaniają się bohaterowie, a na murach zamku złowieszczo poruszają się kolejne cienie. Przywodzące na myśl twórczość Carla Theodora Dreyera scenograficzny ascetyzm i liczne zbliżenia w połączeniu z wszechogarniającą ciszą sprawiają, że głos Lady Makbet szepcącej „we fail” staje się równie kojący, co mrożący krew w żyłach jest krzyk Makbeta, gdy zobaczy przemykającego przed nim ducha Banka.
Znane nam dobrze z oryginału motywy, za sprawą przesunięć i zmian fabularnych oraz wykorzystywanych środków przekazu, nabierają tu nowej mocy. Coen mówi o szaleństwie z ekspresjonistyczną przesadą, fatalizm ukrywa w emfazie poetyki kina noir, a cierpienie i obsesja wyjęte są z gotyckich horrorów. Powidoki filmowych stylów i passusy zaczerpnięte z Szekspira tworzą wspólnie hipnotyzującą iluzję, której oprzeć się nie sposób. Jej monumentalizm przytłacza nas od początku do samego końca, bo reżyser nie pozwala sobie na żaden fałszywy ruch.
Są w „Tragedii Makbeta" chwile, kiedy Coen wpuszcza do świata przedstawionego nieco powietrza. Pozwala sobie bowiem na zabawne wtręty, chociażby kiedy Lady Makduf tuż przed śmiercią rozmawia z synem. To jedna z niewielu scen, w których poczujemy ducha dotychczasowej twórczości reżysera. Wraz z bratem nieraz poruszał on tematy przerabiane przez dramat Szekspira, ale zawsze brał je w ironiczny nawias. Z egzystencjalnego nihilizmu wyciekającego z tego filmu nikt się nie zaśmieje. Bezowocna korona i jałowe berło dawno bowiem nie były tak ciężkie i onieśmielające

Gdzie obejrzec film: Tragedia Makbeta (2021)

Obecnie film: Tragedia Makbeta (2021) można obejrzeć za pośrednictwem platform VOD

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!