Co ogranicza skuteczność tabletki antykoncepcyjnej?
Co ogranicza skuteczność tabletki antykoncepcyjnej?
Co ogranicza skuteczność tabletki?
Tabletka antykoncepcyjna to wciąż najpopularniejsza metoda zapobiegania ciąży.

Skuteczność tej metody według skali Pearla (liczba niepożądanych ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę) wynosi 6-8.
Ograniczenie skuteczności tej metody wynika z błędów w stosowaniu, a także z nie dość wystarczającej wiedzy o działaniu tabletki.

Najczęściej popełniane błędy:

  • nieregularne zażywanie pigułki
  • nieprawidłowe postępowanie w przypadku pominięcia tabletki
  • interakcja tabletki z innymi lekami
  • zaburzenia wchłonięcia leku (wymioty, nadużycie alkoholu)

1. Tabletka wymaga systematyczności, musi być przyjmowana codziennie o tej samej porze. Tylko w taki sposób pigułka zabezpieczy cię przed nieplanowaną ciążą. Pamiętaj, że większy problem pojawia się zwłaszcza przy stosowaniu minipigułki, musi ona być przyjmowana dokładnie o tej samej godzinie. Nawet niewielkie odchylenie może wpłynąć negatywnie na jej działanie antykoncepcyjne.

2. Przestrzegaj przerwy w zażywaniu tabletek. Nie może być dłuższa niż 7 dni. Każde przedłużenie może spowodować wznowienie pracy jajników i wystąpienie jajeczkowania.

3. Pominięcie tabletki.

  • Pominięcie tabletki z końca lub początku opakowania wydłuża przerwę między kolejną dawką hormonów. W tym przypadku nie należy robić 7-dniowej przerwy, ale zacząć kolejne opakowanie, nie ma wtedy potrzeby stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
  • Pominięcie tabletki ze środka opakowania w mniejszym stopniu wpływa na jej skuteczność, zwłaszcza jeśli opóźnienie jest mniejsze niż 12 godzin. Należy zażyć pominiętą tabletkę jak najszybciej, a następną o zwykłej porze.

Przy większości preparatów należy przyjmować pigułkę regularnie przez 7 dni w niezaburzony sposób. Dlatego wskazane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w tym okresie, dla całkowitej pewności.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!