
views
Tabletka antykoncepcyjna to wciąż najpopularniejsza metoda zapobiegania ciąży.
Skuteczność tej metody według skali Pearla (liczba niepożądanych ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę) wynosi 6-8.
Ograniczenie skuteczności tej metody wynika z błędów w stosowaniu, a także z nie dość wystarczającej wiedzy o działaniu tabletki.
Najczęściej popełniane błędy:
- nieregularne zażywanie pigułki
- nieprawidłowe postępowanie w przypadku pominięcia tabletki
- interakcja tabletki z innymi lekami
- zaburzenia wchłonięcia leku (wymioty, nadużycie alkoholu)
1. Tabletka wymaga systematyczności, musi być przyjmowana codziennie o tej samej porze. Tylko w taki sposób pigułka zabezpieczy cię przed nieplanowaną ciążą. Pamiętaj, że większy problem pojawia się zwłaszcza przy stosowaniu minipigułki, musi ona być przyjmowana dokładnie o tej samej godzinie. Nawet niewielkie odchylenie może wpłynąć negatywnie na jej działanie antykoncepcyjne.
2. Przestrzegaj przerwy w zażywaniu tabletek. Nie może być dłuższa niż 7 dni. Każde przedłużenie może spowodować wznowienie pracy jajników i wystąpienie jajeczkowania.
3. Pominięcie tabletki.
- Pominięcie tabletki z końca lub początku opakowania wydłuża przerwę między kolejną dawką hormonów. W tym przypadku nie należy robić 7-dniowej przerwy, ale zacząć kolejne opakowanie, nie ma wtedy potrzeby stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
- Pominięcie tabletki ze środka opakowania w mniejszym stopniu wpływa na jej skuteczność, zwłaszcza jeśli opóźnienie jest mniejsze niż 12 godzin. Należy zażyć pominiętą tabletkę jak najszybciej, a następną o zwykłej porze.
Przy większości preparatów należy przyjmować pigułkę regularnie przez 7 dni w niezaburzony sposób. Dlatego wskazane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w tym okresie, dla całkowitej pewności.
Komentarze
0 comment