views
Inna wersja snu: Egzamin, Wystapienie publiczne
Lęk przed występem publicznym ma wiele elementów pokrewnych snowi o egzaminie: jesteś zmuszony do wejścia na scenę i wygłoszenia przemówienia lub występu, ale nic znasz .swoich kwestii. Ktoś wręcza d instrument muzyczny, którego nie |x>trafisz. używać, albo oczekuje się od ciebie wyśpiewania skomplikowanej arii, a ty masz dębowe ucho.
Interoretacja snu : Egzamin, Wystapienie publiczne
Brak przygotowania do egzaminu co typowy sen lękowy i bardzo rzadko można go zinterpretować dosłownie. Jeśli uczysz się do ważnego egzaminu, zadaj sobie pyta nic, czy jesteś do niego w pełni przygotowany. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, a mimo to odczuwasz lęk, ten sen wskazuje na skłonność do perfekcjonizmu — może masz zbyt niskie mniemanie o sobie, żeby poczuć się pewnie, bez względu na to, jak wysokie wyniki osiągasz. Jeśli nie masz w planach żadnego egzaminu, czy sen może być metaforą innych testów, jakie cię czekają albo poczucia, iż jesteś przez kogoś oceniany? Może niedawno zostałeś awansowany i martwisz się, czy podołasz nowym obowiązkom. Wprowadzenie elementu publicznego wystąpienia - sugerującego. że tłumy będą d patrzeć na ręce - jeszcze zwiększa presję. Jeśli czekający cię występ czy test ma krzywdzący albo nielegalny charakter, spróbuj ustalić, kim jest osoba, podejmująca decyzje. Czy to ktoś, kogo znasz? Czy uosabia kogoś, kto w prawdziwym życiu ocenia cię albo wymaga od ciebie utrzymania niemożliwych do osiągnięcia standardów? Psychoanalityk uważa, iż sen o takich egzaminach wskazuje na lęk przed karą albo obawy o niesprawdzenie się podczas seksu.
Interpretacja snu Egzamin, Wystapienie publiczne wg. Freuda
W Objaśnianiu marzeń sennych Freud z zaskakującą szczegółowością odniósł się do snów o lękach związanych z egzaminami. Uważał, że te sny niemal zawsze odnoszą się do realnego egzaminu, który zdała osoba śniąca. Jednak za każdym razem sen odwoływał się do testu, który nie sprawił pacjentowi większych problemów. A zatem, skoro lęk wywołany snem był nieuzasadniony, Freud doszedł do wniosku. że prawdopodobnie „odnosił się do powtarzania nagannych aktów seksualnych . Nie trzeba też wspominać, że lęk przed tym, że nic staniemy na wysokości zadania ma oczywiste freudowskie konotacje.
Komentarze
0 comment