Czy suplementy dla sportowców są zdrowe? Jak działają odżywki dla sportowców/
Czy suplementy dla sportowców są zdrowe? Jak działają odżywki dla sportowców/
Działanie odżywek dla sportowców. Uważa się, że działanie odżywek dla sportowców jest w pełni bezpieczne, jak zawsze jednak ważne jest zachowanie umiaru i zdrowy rozsądek. Odżywki dla sportowców są powszechnie używane zarówno przez sportowców, jak i osoby, które ze sportem mają niewiele wspólnego.

W sporcie zawodowym ich wykrycie czasem uznawane jest za doping. Sportowców amatorów, zarówno tych zrzeszonych, jak i tych uprawiających sport tylko dla siebie, kontroluje jedynie ich zdrowy rozsądek. Jedni twierdzą, że odżywki to samo zło, inni nie wyobrażają sobie bez nich życia. Jakie naprawdę jest działanie odżywek dla sportowców?

Zalety stosowania odżywek dla sportowców
Działanie odżywek dla sportowców jest ogólnie znane. Ich zadaniem jest przede wszystkim wspomaganie wzrostu i siły mięśni oraz wzrost ogólnej wydolności organizmu. Niektóre z nich mają lekkie działanie znieczulające, co pozwala na przeprowadzanie bardziej intensywnych treningów. Są odżywki, które wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej i takie, dzięki którym organizm po ciężkim treningu szybciej się zregeneruje i będzie gotów do ponownego wysiłku. Są to niewątpliwe bardzo pożądane efekty. I nie ma nic złego w tym, że tego rodzaju substytuty - czyli zamienniki żywności lub suplementy – czyli preparaty uzupełniające, są stosowane przez osoby, które w ogólnym odczuciu robią coś bardzo pozytywnego, a więc uprawiają sport. Większość z nich robi to z umiarem i zachowuje odpowiednie proporcje. Problem zaczyna się, kiedy ktoś w krótkim czasie chce odnieść spektakularny sukces i wydaje mu się, że z pomocą odżywek może się to udać.

Wady stosowania odżywek dla sportowców
Często wśród osób, które przyjmują odżywki można spotkać się z opinią, że są one zupełnie nieszkodliwe, nie wywołują skutków ubocznych. To prawda, pod warunkiem stosowania się do zalecanych maksymalnych dawek. Działanie odżywek dla sportowców w dawkach większych nie pozostaje obojętne dla organizmu. I zdarza się, że w efekcie przedawkowania pojawia się złe samopoczucie, bóle głowy, osłabienie czy nawet omdlenia. Główne składniki odżywek - białko i aminokwasy są odpowiedzialne za rozbudowę mięśni. Są one naturalnie zawarte w organizmie, dlatego wprowadzenie dodatkowej, nadmiernej ich ilości może wywoływać skutki uboczne. Kreatyna jest odpowiedzialna za wchłanianie białka i ochronę węglowodanów. To dzięki niej mięśnie zwiększają swoją masę i są bardziej odporne na ból. Jej zbyt duża ilość w organizmie może spowodować późniejsze osłabienie czy nawet omdlenia.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!