Działanie sterydów i anabolików: ich negatywny wpływ na organizm
Działanie sterydów i anabolików: ich negatywny wpływ na organizm
Działanie sterydów i anabolików jest szkodliwe dla organizmu zażywającej je osoby, wyniszczające dla jej psychiki, a nawet niebezpieczne dla całego jej otoczenia. Najlepszym sposobem na osiągnięcie wymarzonej rzeźby ciała lub osiągniecie wybitnych wyników w sporcie jest prowadzenie regularnych treningów oraz stosowanie odpowiedniej diety. Wielu sportowców decyduje się jednak wybrać drogę na skróty, nie bacząc na konsekwencje.

Działanie sterydów i anabolików, pozornie pomocne w budowaniu masy mięśniowej, w rzeczywistości niesie za sobą poważne zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i psychiki osoby, która decyduje się je zażywać.

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym
Pierwszymi widocznymi oznakami, że zażywanie środków dopingujących zaczyna wywierać negatywny wpływ na organizm danej osoby są pojawiające się na ciele zmiany skórne. Osoby, które wcześniej mogły poszczycić się idealną cerą, pod wpływem działania sterydów i anabolików zaczynają mieć problemy z trądzikiem, powiększają się pory ich skóry co sprawia, że staje się ona szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Szybki przyrost masy mięśniowej nie pozostaje również obojętny dla skóry pozostałych części ciała, która się rozciąga powodując rozstępy. Badania nad działaniem środków dopingujących wskazują również, że tego typu specyfiki przyspieszają wypadanie włosów u mężczyzn prowadząc do zbyt wczesnego łysienia.

Zaburzenia w pracy organów wewnętrznych
Regularne zażywanie substancji dopingujących powoduje stopniowe wyniszczanie najważniejszych organów wewnętrznych: serca, nerek i wątroby. Pod wpływem działania sterydów i anabolików podwyższeniu ulega ciśnienie krwi, zwiększa się poziom cholesterolu, zaburzeniu może ulec także działanie systemu odpornościowego. Niektóre środki powodują zatrzymywanie wody i soli w organizmie, co zmusza narządy wewnętrzne do wzmożonego wysiłku. Trzeba pamiętać, że wszelkie nieprawidłowości w pracy narządów wewnętrznych są niebezpieczne i mogą prowadzić nawet do śmierci. Do nieprzyjemnych i niebezpiecznych skutków ubocznych zażywania środków dopingujących należy zaliczyć również bóle brzucha i głowy, zahamowanie wzrostu, a wśród mężczyzn - zwiększone ryzyko wystąpienia raka prostaty oraz ginekomastii, czyli nienaturalnego powiększenia sutków.

Negatywny wpływ na psychikę
Wygląd fizyczny nie jest jedyną sferą podatną na szkodliwe działanie sterydów i anabolików. Tego typu środki wpływają negatywnie również na psychikę i zachowanie osób je przyjmujących. Wzrost agresji, nadpobudliwość, utrata kontroli nad własnym zachowaniem, tendencja do szybkiego wpadania w złość, skłonności depresyjne czy wreszcie pojawienie się myśli samobójczych to tylko niektóre konsekwencje zażywania substancji dopingujących.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!