views
Ze względu na te powierzchnie soczewki mają różne właściwości. Soczewki mamy w okularach, w aparacie fotograficznym i w oku także znajduje się soczewka. Zajmiemy się soczewkami dwuwypukłymi (wypukłymi z obydwu stron, grubymi na środku i wąskimi na brzegach), bo to dzięki nim działa mikroskop. Mają one tę właściwość, że „powiększają" obserwowane przez nie przedmioty. A dokładniej: za soczewką tworzy się powiększony obraz przedmiotu. Lupa, najprostszy przyrząd optyczny, jest właśnie soczewką dwuwypukłą.
W mikroskopie zastosowano więcej soczewek. Jedna znajduje się w obiektywie, blisko preparatu, który chcemy obejrzeć. Obiektyw wytwarza mocno powiększony obraz preparatu we wnętrzu mikroskopu. Ale to nie koniec powiększania. Obraz wytworzony przez obiektyw zostaje ponownie powiększony, tym razem przez soczewkę w okularze. Okular to ta część mikroskopu, która znajduje się najbliżej naszego oka. Dzięki współpracy obiektywu i okularu możemy uzyskać obraz powiększony nawet 1800 razy! Zwykle między obiektywem a okularem, w miejscu, gdzie powstaje obraz, umieszcza się tak zwaną soczewkę połową. Jej funkcją jest nakierowanie promieni światła biegnących od obiektywu prosto na okular.
Im silniejsze powiększenie, tym mniej światła dociera do naszego oka. Dlatego preparat w mikroskopie podświetla się od dołu mocnym światłem.
Konstrukcja mikroskopu (zastosowanie ruchomych części) pozwala na zmienianie odległości między obserwowanym przedmiotem a obiektywem oraz między obiektywem a okularem. To bardzo ważne dla uzyskania wyraźnego obrazu.
Komentarze
0 comment