Jak działa komputer?
Jak działa komputer? Komputer to niezwykle skomplikowane urządzenie. Na szczęście nie musi myśleć. Nawet najbardziej złożone czynności, które wykonuje, to długi ciąg minizadań (komend zrozumiałych dla komputera), następujących jedno po drugim.

 Zamianą poleceń użytkownika na minizadania (komendy) zajmują się programiści. Zaszyfrowują je, używając specjalnego kodu. Taka zaszyfrowana lista rozkazów, dzięki którym uda się rozwiązać konkretny problem lub wykonać określone zadanie, nazywa się programem komputerowym.

„Mózgiem" komputera jest mikroprocesor. To on wykonuje rozkazy, oblicza, przetwarza informacje. W danej chwili procesor może wykonywać tylko jedną operację, za to nadrabia niezwykłą szybkością działania. Szybkość pracy procesora reguluje zegar taktujący umieszczony na płycie głównej. Im więcej impulsów wysyła zegar, tym sprawniej pracuje procesor.

Do pracy komputera niezbędna jest pamięć operacyjna. To w niej procesor „umieszcza" listę rozkazów programu komputerowego. „Bierze" jeden rozkaz, pierwszy z listy, a efekt swoich obliczeń i działań wysyła do pamięci, do monitora lub do drukarki. Potem pobiera kolejny rozkaz i następny - i tak aż do wykonania wszystkich rozkazów z listy.

Do przechowywania danych w komputerze (plików tekstowych, zdjęć, muzyki) służy twardy dysk. Kiedy na przykład piszemy wypracowanie, korzystając z edytora tekstów, jest ono zapamiętywane w pamięci operacyjnej. Ale gdy wyłączamy komputer, pamięć operacyjna jest opróżniana. Dlatego zapisujemy dane na twardym dysku. Do przechowywania danych poza komputerem możemy używać płyt CD i DVD.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!