Jak wybrać słuchawki?
Jak wybrać słuchawki?
Słuchawki to urządzenie, które umożliwia odbiór dźwięku, tylko przez osobę która ich używa. Niezbędne słuchawki stają się podczas używania różnego rodzaju odtwarzaczy przenośnych oraz wszędzie tam, gdzie głośne odtwarzanie muzyki, rozmów itp. jest niepożądane.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów słuchawek, a wszystko po to by sprostać wszystkim wymaganiom jakie im się stawia.

Ze względu na budowę słuchawki można podzielić na:
• douszne – najczęściej używane do urządzeń przenośnych; gwarantują największą dyskrecję podczas używania; dobre do uprawiania sportu, jednak warto zadbać o to, by miały specjalny uchwyt lub konstrukcję zabezpieczającą przed ich wypadaniem;
• otwarte – słuchawki te nie zakrywają całego ucha lecz dolegają do niego, dzięki czemu zapewniają odpowiednią wentylację nawet podczas wielogodzinnego użytkowania; ich budowa powoduje częściowe odizolowanie od dźwięków z zewnątrz;
• zamknięte – zwane również nauszne; zakrywają całe ucho, przez co dobrze izolują od dźwięków zewnętrznych; dźwięk ze słuchawek w minimalnym stopniu przedostaje się na zewnątrz; komfort użytkowania obniża się poprzez brak wentylacji ucha;
• półotwarte – jest to niejako kompromis pomiędzy słuchawkami otwartymi, a zamkniętymi; zapewniają odpowiednią wentylację dla uszu, a także pozwalają na utrzymanie kontaktu z otoczeniem przez częściową izolację dźwięków zewnętrznych.
Aby zwiększyć komfort słuchania można wybrać słuchawki bezprzewodowe. Pozwoli to na dowolne przemieszczanie się w zakresie sygnału nadajnika, bez plątania się w przewody. Słuchawki bezprzewodowe dzielą się one na: wykorzystujące podczerwień lub fale radiowe.
Wadą słuchawek na podczerwień jest mały zasięg i możliwe zakłócenia jeśli coś lub ktoś znajdzie się na linii nadajnik - słuchawki.
Słuchawki wykorzystujące fale radiowe są bardziej funkcjonalne, ponieważ ich zasięg sięga nawet powyżej 100m.
Wadą słuchawek bezprzewodowych jest gorsza jakość odtwarzanych dźwięków w stosunku do przewodowych.

Parametry opisujące słuchawki
Jest ich kilka, a najważniejsze z nich to:
• pasmo przenoszenia (zakres częstotliwości w Hz) – im większy tym więcej dźwięków potrafią słuchawki odtworzyć;
• SPL (poziom ciśnienia akustycznego wyrażony w dB) – im większa wartość tym głośniej potrafią odtwarzać dźwięk;
• zniekształcenia harmoniczne – wielkość ta określa ilość szumów i zniekształceń dźwięku jakie możemy usłyszeć, dobre słuchawki nie powinny schodzić poniżej poziomu 0,5%.

Co może się przydać
Dobrze jest dobrać odpowiednią długość przewodu (najczęściej wynosi ona od 1 do 6m), Przewód powinien być wykonany z miedzi beztlenowej, która jest dużo lepsza od tlenowej. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj wtyków (lepsze są pozłacane). Przydatna też może być regulacja głośności, która najczęściej znajduje się na przewodzie lub obudowie słuchawek. Dla osób które będą używać słuchawek do pracy lub grania na komputerze, przydatny będzie wbudowany mikrofon.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania
Kupując słuchawki bardziej niż na parametry należy zwrócić uwagę na jakość dźwięku dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Każde słuchawki brzmią inaczej, a subiektywne odczucie kupującego jest najważniejsze. Dlatego zawsze przed kupnem należy posłuchać jak brzmią różne słuchawki i zdecydować się na najbardziej nam odpowiadające. Warto podczas wyboru odsłuchać kilku swoich ulubionych piosenek, które dobrze znamy (można je zabrać na płycie do sklepu i poprosić sprzedawcę o odtworzenie ich) – pozwoli nam to łatwiej dostrzec różnicę w brzmieniu słuchawek.
Słuchawki należy również dobrać pod względem wygody użytkowania (nie mogą one nigdzie uciskać głowy, a materiał przylegający do uszu powinien być miękki i przyjemny w dotyku). Nie bez znaczenia jest również jakości wykonania – obudowa nie powinny skrzypieć i musi być solidnie zrobiona, tak by wytrzymać przypadkowe upuszczenie słuchawek na podłogę.

Przeczytaj również:

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!