Adaptacja (2002) - Cały Film • Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
John Laroche to ekstrawagancka postać - koneser orchidei bez siekaczy. Staje się głównym bohaterem książki "Złodziej orchidei" autorstwa Susan Orlean, która stworzyła bestseller, przedstawiając niesamowitą pasję Laroche'a, czyli jego bezgraniczną miłość do kwiatów. Czy tak niefilmowa materia może zostać przełożona na język scenariusza?

O Filmie:

Reżyseria: Spike Jonze
Scenariusz: Charlie Kaufman
Zdjęcia: Lance Acord
Muzyka: Carter Burwell
Scenografia: K.K. Barrett
Producent: Jonathan Demme, Edward Saxon, Vincent Landay
Gatunek: Dramat, Czarna komedia, Psychologiczny
Produkcja: USA
Dystrybucja: Vision
Studio: Intermedia
Czas trwania: 114 min.
Na podstawie: książki Susan Orlean pt. "Złodziej orchidei"

Recenzja Filmu: Adaptacja (2002)

To zadanie przypadło zdolnemu Charliemu Kaufmanowi. Z pozoru prosta praca staje się utrapieniem egocentrycznego Charliego. Nie może on odnaleźć płaszczyzny, która miałaby połączyć historię bez akcji z adaptacją filmową. Pełen kompleksów Kaufman popada w depresję - przestaje wierzyć we własne siły. Jego związek się rozpada, a brat bliźniak osiąga wielki sukces, po napisaniu trywialnego scenariusza. Charlie wyolbrzymia swoje niepowodzenie - chce poznać sens "Złodzieja orchidei", ale jednocześnie nie wierzy w film bez akcji.
Jego gorączkowa praca ukazuje widzowi obraz zagubionego człowiek, miotającego się pośród własnych słabości. Gdy nagle wydaje się, że nastąpił przełom w pracy twórczej, korzystając z dorobku Darwina i tłumacząc proces ewolucji na Ziemi, bohater dochodzi do momentu, w którym pojawia się człowiek. Kaufman tłumaczy sobie procesy adaptacyjne, zachodzące niezauważenie, przystosowujące organizmy do nowych warunków. Cały ten wywód do niczego jednak nie prowadzi. Charlie coraz bardziej zagłębia się w beznadziei. Boi się zawieść pracodawców oraz autorkę książki. Postanawia więc poznać motywy, które kierowały Susan podczas tworzenia swego dzieła i tu odkrywa coś, co absolutnie zmienia jego spojrzenie na świat. "Orchidea - duch" tak pieczołowicie opisywana przez Laroche'a, okazuje się być tylko ułudą, dzięki której człowiek może poczuć, że życie jest lepsze i ciekawsze. To jednak tylko pozory.
"Adaptacja" miesza kompletnie rzeczywistość z fikcją. Jest filmem o filmie - scenarzysta obrazu "Być jak John Malkovich" staje się głównym bohaterem "Adaptacji", a książka "Złodziej orchidei" naprawdę istnieje. Coraz trudniej jest jednak rozpoznać co jest jeszcze prawdziwe, a co jest już fantazją twórców filmu. Kompilacja komedii i dramatu również wprowadza widza w zakłopotanie i rodzi jeszcze większą dezorientację. Wbrew pozorom to właśnie fikcja ma uporządkować historię i wyjaśnić problemy głównego bohatera.
Film może zostać uznany za bełkot, starający się udawać sztukę, ale należy się tylko trochę zagłębić w ten świat i poddać przygodzie, którą proponuje nam Spike Jonze. Nie wszystko musi układać się w logiczną całość. Ten film jest swego rodzaju zabawą filmową - eksperymentem, który idzie nawet trochę dalej niż "Być jak John Malkovich". Pomysł ten spodobał się krytykom i zyskał uznanie w postaci Złotych Globów za drugoplanowe role dla Meryl Streep i Chrisa Coopera. Ten ostatni otrzymał również Oscara w tej samej kategorii, a nominacje zyskali Nicolas Cage i Meryl Streep (jej 15 nominacja w ogóle - to rekord). Faktem jest również, że nominację za scenariusz adaptowany otrzymali Charlie Kaufman i jego filmowy brat bliźniak Donald! Jak widać zabawa twórców filmu fikcją przeniknęła na autentyczną już galę oskarową.

Gdzie obejrzeć film: Adaptacja (2002)

Obecnie film: Adaptacja (2002) można obejrzeć za pośrenictwem platform VOD.

Obejrzyj także:

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!