Diagnozowanie grzybicy organizmu, czyli czym jest test slinowy?
Diagnozowanie grzybicy organizmu, czyli czym jest test slinowy?
Zdarza się, że komórki drożdżaków (na szczęście niezbyt często) spotykane we krwi obwodowej są mylone z leukocytami. Wówczas badanie morfologiczne krwi może wykazywać wzrost ilości leukocytów. Tego rodzaju pomyłki zdarzają się zwłaszcza w badaniach wykonywanych przez automatyczne analizator krwi. W takim wypadku, tylko specjalne barwienie preparatu pozwala odróżnić komórki drożdżaków od leukocytów.

Test ślinowy na wykrycie infekcji grzybem Candida

Wypróbuj tę prostą metodę, aby zobaczyć, czy jesteś zainfekowany grzybem Candida. Rano, po wstaniu z łóżka zbierz trochę śliny w ustach. Napełnij szklankę wodą i napluj do niej zebraną ślinę.

Sprawdzaj wodę co 15 minut, mniej więcej przez jedną godzinę. Jeżeli jesteś zainfekowany grzybem, widoczne będą sznury, jak nogi opadające na dół szklanki od śliny pływającej na wierzchu lub ślina będzie rozdrobniona pod postacią chmury w roztworze, opadająca na dno szklanki albo zawieszona w wodzie jak mgła aerozolowa.

Jeżeli nie ma żadnych sznurów i ślina spłynie jednolitym strumieniem na dno szklanki przez jedną godzinę, nie jesteś prawdopodobnie zarażony grzybem Candida.

Osoby, u których wszedł dodatni wynik tego testu i rozpoznają u siebie grzybicę, najczęściej poprzestają na tym i nie wykonują badań innego typu. Trzeba zaznaczyć, że powyższy test ma jedynie wartość orientacyjną, zaś w celu postawienia dokładnej diagnozy należy zwrócić się do swojego lekarza i wykonać również inne badania zlecone przez niego.

Badania dodatkowe zalecane w leczeniu ambulatoryjnym

Badania, których wykonanie zalecam chorującym na grzybicę, mają przede wszystkim na celu ułatwić ocenę ogólnego stanu zdrowia.

Pragnę podkreślić, że testy i wyniki badan dodatkowych mają wyłącznie znaczenie pomocnicze, nie mogą stanowić podstawy do rozpoznania lub wykluczenia u siebie choroby. Częstokroć osoby zaniepokojone pojedynczym wynikiem posiewu kału na grzyby rozpoznają u siebie grzybicę. Diagnozę stawia wyłącznie lekarz, który bada chorego, zbiera wywiad chorobowy dotyczący rozwoju choroby i innych towarzyszących dolegliwości, przegląda wyniki badan dodatkowych.

Przedstawiam poniżej wykaz badań, które powinien wykonać chory leczący się ambulatoryjnie:

■    Morfologia z rozmazem.

■    Cukier na czczo.

■    Badanie ogólne moczu oraz pH moczu.

■    Posiew kału na grzyby - badanie określające rodzaj drożdżaków (grzybów) i ilości wyhodowanych kolonii. Lecząc się preparatami pochodzenia naturalnego nie polecam wykonywania antymikogramu.

■    Badanie kału na jaja pasożytów.

■    Badanie kału na krew utajoną - w przypadku podejrzenia krwawienia z przewodu pokarmowego.

■    Wykrywanie jaj owsików - próba plasterkowa lub wymaz z okolicy odbytu (wykonywać je najlepiej w czasie pełni księżyca).

■    Badanie kału na nie strawione resztki pokarmowe.

■    IgA - w skłonności do chorób infekcyjnych.

■    IgE całkowite - u osób z alergią.

■    Gastroskopia - w przypadku podejrzenia grzybicy przełyku, żołądka, dwunastnicy, i kolonoskopia - grzybicy jelita grubego (ogniska grzybicy są najczęściej przez lekarzy nie dostrzegane).

■    Badanie kropli krwi w ciemnym polu widzenia (opcjonalnie).

■    Analiza pierwiastkowa włosów (opcjonalnie).

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!